Na rynku pierwotnym drożej lub co najwyżej bez zmian

05.05.2014 18:43  Nieruchomości
Na rynku pierwotnym drożej lub co najwyżej bez zmian Czy w porównaniu do końca 2013 r. ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów uległy zauważalnej zmianie? Gdzie mieliśmy do czynienia ze wzrostem, a gdzie ze spadkiem średniej ceny? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dane zebrane na potrzeby cyklicznych raportów Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA dotyczących pięciu najbardziej dynamicznych rynków pierwotnych wskazują, iż w przypadku trendów cenowych dominował ich wzrostowy kierunek.

Najsilniejszy wzrost w ujęciu kwartalnym odnotowany został w Krakowie. Na przestrzeni trzech miesięcy średnia cena mieszkań dostępnych na tamtejszym rynku pierwotnym wzrosła o 2,5%. Tym samym na dobre przełamana została długookresowa tendencja spadkowa średniej ceny. Warto dodać, iż wspomniany  wzrost jest najwyższym w ostatnich kilku latach, dzięki czemu jej poziom powrócił do wartości odnotowywanych ostatnio dwa lata temu. Na koniec I kw. 2014 r. analizowana wielkość sięgała nieco ponad 6,8 tys. zł/mkw. Do wyraźnego wzrostu poziomu średniej ceny przyczyniły się nowe inwestycje, droższe od dotychczasowej oferty oraz śmielsze podwyżki w projektach, których dotyczył wzmożony popyt.

Wyższy poziom średniej ceny od notowanego w ostatnich dniach 2013 r. stwierdzono także w Poznaniu i Warszawie. W pierwszym przypadku wzrost badanej wartości sięgnął 1,7%, a w stolicy wyniósł 1,2% kw/kw.

Poszukujący mieszkania we Wrocławiu i w Gdańsku mogli w I kw. 2014 r. liczyć na stabilne ceny.W najbliższych miesiącach kontynuację tendencji wzrostowej wspierać będą obecne, wyższe limity w programie Mieszkanie dla Młodych, coraz mniejsza dostępna podaż oraz poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Jedyną nadzieją dla kupujących na niższe ceny mogłaby stać się duża pula mieszkań z nowo wprowadzanych na rynek inwestycji.

Deweloperzy liczą jednak na wyższe ceny w niedalekiej przyszłości. W związku z tym coraz większa część z nich nie jest zainteresowana sprzedażą dziury w ziemi po cenach wyraźnie niższych od rynkowych i wstrzymuje się z rozpoczęciem sprzedaży do osiągnięcia większego stopnia zaawansowania budowy.

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Emmerson Realty S.A.

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Nie wiem kto i po co chce kupować mieszkania z wtórnego skoro za cenę starej kawalerki w centrum masz dwupokojowe eleganckie mieszkanie na Wilanowie, nowe, z gwarancją, gdzie zresztą ciągle coś się otwiera, a okolica jest młoda i spokojna, z dala od hałasu i spalin. Tylko trzeba pozaliczać dni otwarte, porozglądać się.

    ~viszius   (9 maja 2014 o 22:30)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie