Piękna jadalnia - zasady urządzania

01.10.2018 09:55  Nieruchomości
 fotolia.com, 173020969 | Autor: ake1150


Ładna i funkcjonalna jadalnia sprawia, że domownicy i goście chętniej z niej korzystają. Aby nie stała się miejscem wyłącznie reprezentacyjnym, w którym organizujemy tylko uroczyste obiady czy przyjęcia, musi być odpowiednio urządzona. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią stworzenie jadalni idealnej.

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie salonu bez niskiej ławy lub stolika kawowego. Jednak jedzenie przy nich obiadów i pozostałych posiłków nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. Za to współczesne kuchnie, zwłaszcza te zlokalizowane w blokach, często posiadają dość ograniczony metraż. Przez to trudno jest wstawić do nich odpowiednio duży stół. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie w domu jadalni z prawdziwego zdarzenia. Czasem wydzielamy na nią osobne pomieszczenie, innym razem staje się odrębną, dodatkową częścią dużego salonu. Oczywiście, gdy nasza kuchnia jest dostatecznie duża, to właśnie tutaj warto urządzić strefę jadalnianą. Jak widać, do jej zorganizowania nie musimy posiadać oddzielnego pokoju.

Największą rolę przy aranżowaniu jadalni odgrywa dostępny metraż. Umieszczając w niej meble, musimy mieć możliwość postawienia stołu w odległości około 120 centymetrów od ściany, aby uzyskać jak największą swobodę i ergonomię. I tutaj dochodzimy do pierwszego, zupełnie niezbędnego elementu wyposażenia. Stoły przeznaczone do tego pomieszczenia są zazwyczaj albo dość duże, albo składane. W ten sposób zapewniają nam więcej dodatkowego miejsca, co przydaje się w trakcie uroczystych obiadów lub imprez. Jeżeli nie planujemy organizowania przyjęć na większą liczbę osób lub po prostu nie mamy do tego wystarczająco dużego mieszkania, najlepiej zdecydować się na kwadratowy lub okrągły model 4-osobowy. Pamiętajmy przy tym, że kształty takie jak prostokąt czy kwadrat zajmą zdecydowanie mniej miejsca, niż koło.

Postaw na to, co praktyczne i komfortowe


Poza tym, odpowiedni stół musi pasować do wielkości całego pomieszczenia. Istotna jest także spójność stylistyczna. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej decydujemy się na meble minimalistycznie. Ten trend nie omija również jadalni, w których stosuje się nietypową kolorystykę, długie, drewniane nogi stołów i krzeseł, oraz proste, geometryczne kształty. Jednak krzesła do jadalni powinny być przede wszystkim wygodne. Muszą zapewniać wystarczające podparcie dla pleców i części lędźwiowej. W końcu spożywanie posiłków powinno odbywać się w jak najbardziej komfortowej i przyjemnej atmosferze.

Oprócz mebli warto zwrócić uwagę również na inne elementy wyposażenia. Jednym z nich jest podłoga – powinna być odporna na zalanie jedzeniem czy napojami, zabrudzenia, a także na zarysowania, które mogą pojawiać się w wyniku przesuwania krzeseł. Najlepiej sprawdzą się tutaj wszelkie płytki ceramiczne, podłogi z żywicy i kamienia, albo panele o wzmocnionej odporności. Ściany w pomieszczeniu jadalnianym warto pomalować na kolor neutralny, budujący pozytywną atmosferę. Spożywaniu posiłków sprzyjają barwy pastelowe, biel, beże, brązy i stonowane zielenie. Podobnie jak w przypadku podłogi, zaleca się wybór materiałów łatwych w czyszczeniu, czyli zmywalnych farb albo tapet.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie