Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Polacy stronią od wynajmowania mieszkań

14.01.2016 17:08  Nieruchomości
Polacy stronią od wynajmowania mieszkań Podczas gdy w krajach skandynawskich czy Niemczech, które są zamożniejsze od Polski, mieszkalnictwo na wynajem cieszy się dużym zainteresowaniem, nad Wisłą wciąż króluje przekonanie, że jak mieszkanie to na własność. Takie podejście wynika nie tylko z mentalności, ale również jest pokłosiem tego, że rynek mieszkań na wynajem w Polsce pokrywa jedynie 5 proc. zasobów mieszkaniowych.

Blisko 60 proc. zasobów mieszkaniowych u naszego zachodniego sąsiada stanowią lokale na wynajem. W Szwajcarii odestek ten kształtuje się na poziomie 65 proc. Również w krajach skandynawskich nawet jedna trzecia mieszkańców decyduje się żyć w wynajmowanym mieszkaniu. Nie tylko studenci, młode małżeństwa czy osoby często zmieniające pracę decydują się na taką formę  mieszkania. Najem jest popularny wśród rodzin z większą liczbą dzieci (2+3), a także ludzi zamożnych. Sytuacja w Polsce jest zgoła odmienna, a wpływa na to kilka czynników. Przede wszystkim, Polacy są przekonani, że mieszkanie trzeba mieć na własność, bo to świadczy o statusie społecznym.

Niekiedy nabywamy lokal za wszelką cenę, a potem, niestety, nie jesteśmy w stanie go utrzymać, co odbija się niekorzystnie na naszym standardzie życia. Małgorzata Salamon, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity, która przygotowała raport „Mieszkalnictwo w Polsce” wyjaśnia, że głównym powodem takiego stanu jest brak alternatywy.

Rynek mieszkań na wynajem w Polsce obejmuje jedynie 5 proc. zasobów mieszkaniowych. Co więcej, 80 proc. tego typu mieszkań jest wynajmowanych przez prywatnych właścicieli, którzy windują ceny wynajmu. Tymczasem w krajach zachodnich, dzięki temu, że aż 60 proc. lokali jest zarządzana przez państwo, można je wynająć na korzystnych warunkach czynszowych.

Ciekawe wnioski pokazują analizy Lion's Bank. Za średnią kwotę, jaka w Europie jest potrzebna do zakupu mieszkania, można byłoby mieszkać w wynajmowanym lokalu przez 26 lat. W Polsce za tę samą kwotę można byłoby załatwić sobie wynajem na 15 lat, czyli prawie dwukrtonie krótszy okres.

Jak zauważa ekspertka, nad Wisłą nie funkcjonuje alternatywny i przede wszystkim tańszy wynajem w systemie społecznym, który daje możliwość wynajęcia większego lokalu w dobrym standardzie wraz z poprawą sytuacji życiowej. Młody Polak ma ograniczone możliwości – może wziąć kredyt, wynająć coś lub pozostać na garnuszku u rodziców. Jak wynika z danych Eurostatu, aż 43 proc. Polaków między 25 a 34 r.ż. mieszka w domu rodzinnym lub z innymi osobami.

Tymczasem na Zachodzie działa coś takiego, jak kariera mieszkaniowa, w której nabycie własnego M jest kolejnym etapem. Kiedy młody człowiek skończy studia, nie musi od razu kupować mieszkania. Zaczyna od wynajmu, a z czasem, wraz z uzyskaniem stabilnej pracy i stałych dochodów decyduje się na kupno własnych czterech kątów w konkretnym miejscu.

Zgodnie z raportem „Mieszkalnictwo w Polsce. Analiza wybranych obszarów polityki mieszkaniowej” opracowanym przez Fundację Habitat for Humanity niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniej polityki mieszkaniowej. W ciągu najbliższej dekady odsetek mieszkań przeznaczonych na wynajem na korzystnych warunkach powinien przekroczyć poziom 30 proc. wszystkich zasobów mieszkaniowych. Jak podkreśla Małgorzata Salamon, nowe lokale wcale nie muszą być budowane z budżetu państwa. Dzięki nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ma ruszyć rządowy program finansowania społecznego budownictwa czynszowego. W jego ramach stawki czynszów mają być ok. 40 proc. niższe w stosunku do ofert z rynku komercyjnym. Do 2025 roku ma powstać przynajmniej 30 tys. tego typu lokali.


Sylwia Stwora
Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Stronią? Raczej nie mają wielkiego wyboru bo za naszą emeryturę nie da się wynajmować mieszkania więc trzeba je kupić wtedy kiedy jeszcze pracujemy. Idealne mieszkania dla rodzin ale i pod wynajem można znaleźć jeszcze na osiedlu Bliska Wola.

    ~wiolettka   (21 stycznia 2016 o 16:25)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie