Polscy najemcy żyją w wybitnie przeludnionych mieszkaniach

08.08.2019 10:30  Nieruchomości
Polscy najemcy żyją w wybitnie przeludnionych mieszkaniach Niemal co trzeci najemca mieszka w Polsce w przeludnionym lokalu – wynika z najświeższych statystyk Eurostatu. Rodzimy wynik jest ponad trzykrotnie gorszy niż unijna średnia. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że na starym kontynencie w 6 krajach sytuacja jest jeszcze gorsza.

O tym, że w Polsce mieszkania na wynajem mają niski standard mówi się dość często. I choć wejście na ten rynek bardziej wyspecjalizowanych inwestorów pozwala systematycznie ten stan poprawiać, to wciąż mamy spore zaległości do nadrobienia. Potwierdzają to dane europejskiego urzędu statystycznego. Wynika z nich, że w 2018 roku „nad Wisłą” prawie 65% najemców zajmowało lokale przeludnione według europejskich standardów. Dla porównania w całej UE poziom przeludnienia wynajmowanych mieszkań jest kilka razy niższy. W 2017 roku problem ten dotyczył 19,4% mieszkań.

Każda kawalerka jest przeludniona


W tym miejscu niezbędne jest więc, aby odpowiedzieć na pytanie co właściwie Eurostat rozumie pod pojęciem mieszkania przeludnionego. Zgodnie ze standardami europejskimi, za nieruchomość przeludnioną uznaje się taką, w której nie ma minimum jednego pokoju dla gospodarstwa domowego (w domyśle salonu) plus:

    1. jednego pokoju (sypialni) dla pary tworzącej gospodarstwo domowe,
    2. jednego pokoju (sypialni) dla każdej samotnej osoby pełnoletniej,
    3. jednego pokoju (sypialni) dla dwójki dzieci o tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat,
    4. jednego pokoju (sypialni) dla osoby w wielu od 12 do 17 lat, jeśli nie została uwzględniona w powyższych punktach,
    5. jednego pokoju (sypialni) dla dwójki dzieci poniżej 12. roku życia.

Jeden pokój to de facto baza, do której dodawane są pokoje, jeśli gospodarstwo domowe spełnia wymagania z kolejnych punktów. Dlatego więc singiel prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe, zgodnie ze standardami europejskimi, musi mieć do dyspozycji minimum dwa pokoje. Każda zamieszkana kawalerka jest więc przy tych założeniach nieruchomością przeludnioną. Z punktu widzenia rodzimej mieszkaniówki powyższe wymagania są więc ideałem, do którego dojście może trwać jeszcze wiele lat chociażby ze względu na to, że w Polsce brakuje wciąż ponad 2 milionów mieszkań.

Zobacz także
: Czy ceny mieszkań są już najwyższe w historii rynku

Polska dopiero na 7 miejscu

Nikłym pocieszeniem jest fakt, że na starym kontynencie możemy też znaleźć kraje, gdzie problem jest jeszcze bardziej palący niż w Polsce. Rekordzistą jest tu Serbia. Najemcy w tym kraju w ponad 80% przypadków mieszkają w za małych mieszkaniach. Wynik przekraczający 70% Eurostat zaraportował też w przypadku Bułgarii i Chorwacji. Gorzej niż „nad Wisłą” jest też w Rumunii, Macedonii i na Łotwie.

Najlepiej na Cyprze i w Wielkiej Brytanii


Na drugim biegunie znajdziemy kraje bogatsze. Szczególnie dotyczy to ponadto tych państw w przypadku których trzonem budownictwa mieszkaniowego są domy jednorodzinne. Chodzi o Cypr, Wielką Brytanię i Irlandię. Tam problem przeludnienia wynajmowanych nieruchomości dotyczy tylko kilku procent obywateli.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
startupy.tv| Sebastian Czarnota, Digital Fingerprints   Mateusz Namysł, #33 PODSUMOWANIE MIESIĄCA (08.02.2019)
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Też tak mieszkałem na studiach, ale dzięki temu udało mi się odłożyć i mam swoje M. Już od roku mieszkam na swoim w Warszawie na osiedlu Robyga i nie wyobrażam sobie, że mieszkałem kieyś w zupełnie innych warunkach.

    ~Robert   (12 sierpnia o 13:41)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie