Przetargi mieszkaniowe - jak tanio kupić nieruchomość?

08.03.2019 18:27  Nieruchomości
Przetargi mieszkaniowe - jak tanio kupić nieruchomość? Zakup mieszkania jest kosztowny, dlatego wiele osób szuka okazji – nieruchomości w cenie niższej niż rynkowa. Jednym ze sposobów znalezienia mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji i jednocześnie w dobrej cenie są przetargi. Kto je organizuje, a kto może wziąć w nich udział?

Jak przebiega przetarg mieszkaniowy?


Zanim osoby zainteresowane zakupem mieszkania w drodze przetargu staną do licytacji, jego organizator przygotowuje ogłoszenie, w treści którego zamieszcza następujące informacje:

 • kto może wziąć udział w przetargu (może on być skierowany do konkretnej grupy osób – tzw. przetarg ograniczony),
 • kiedy odbędzie się przetarg,
 • ile wynosi wadium, do kiedy i jak należy je wpłacić,
 • jakie dokumenty muszą złożyć osoby zainteresowane wzięciem udziału w przetargu,
 • kiedy można oglądać nieruchomość, która jest przedmiotem przetargu.

Przetarg nie zawsze wygrywa osoba, które zaoferuje najwyższą cenę. W przypadku nieruchomości komercyjnych położonych w atrakcyjnych lokalizacjach dla organizatora przetargu często ważniejszy niż uzyskana cena jest sposób ich zagospodarowania.

Kto organizuje przetargi i jak ich szukać?


Nieruchomości należą nie tylko do osób fizycznych i firm – mogą znajdować się w zasobach m.in. Skarbu Państwa, urzędów miasta i gminy oraz spółdzielni mieszkaniowych. To właśnie te instytucje najczęściej organizują przetargi.

Informacje o organizowanych przetargach można znaleźć w różnych miejscach. Bardzo często ogłoszenia zawiesza się na tablicach zlokalizowanych w urzędach miasta czy gminy. Także spółdzielnie mieszkaniowe często informują swoich członków o planowanych przetargach, umieszczając stosowne komunikaty na klatkach schodowych. Czasem organizator publikuje ogłoszenie w lokalnej prasie lub Biuletynie Informacji Publicznej.

Liczba miejsc, w których może pojawić się informacja o przetargach jest znaczna, a to oznacza, że łatwo przeoczyć atrakcyjną ofertę. Z myślą o osobach poszukujących przetargów nieruchomości powstał serwis Listaprzetargow.pl. W serwisie tym są gromadzone informacje o aktualnych przetargach mieszkaniowych z całej Polski. Intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka pozwala zawęzić poszukiwania do wybranego obszaru (województwa lub miasta).

Przetarg a wadium


Osoby przystępujące do przetargu muszą wpłacić wadium. Najczęściej jego wysokość wynosi 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości. Wadium pełni rolę zabezpieczenia dla organizatora przetargu. Gdyby osoba, która wygrała przetarg, nie dopełniła reszty ciążących na niej obowiązków (nie wpłaciła pozostałej kwoty), wadium przepada na rzecz organizatora.

Wpłacenie wadium jest warunkiem bezwzględnym, aby móc przystąpić do przetargu mieszkaniowego. Informacje o terminie i sposobie jego wpłaty zawsze widnieją w ogłoszeniu o przetargu.

O czym trzeba pamiętać przed przystąpieniem do przetargu?


Przetarg mieszkaniowy to sposób na zakup mieszkania poniżej ceny rynkowej. Kusząca cena nie powinna być jednak jedynym czynnikiem skłaniającym do przystąpienia do przetargu. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w licytacji powinny także:

 • zapoznać się z treścią księgi wieczystej, o ile taka została założona dla mieszkania – to najważniejszy dokument prowadzony dla nieruchomości,
 • umówić się na obejrzenie mieszkania – warto sprawdzić stan nieruchomości, aby móc oszacować wysokość niezbędnych w przyszłości nakładów,
 • przeczytać operat szacunkowy – to dokument sporządzony przez eksperta, w którym znajdują się informacje o nieruchomości będącej przedmiotem przetargu.

Jeżeli mieszkanie należy do spółdzielni mieszkaniowej, warto wypytać także o planowane remonty budynku. Pracownicy spółdzielni udzielą też informacji o wysokości czynszu. To szczególnie istotne informacje z punktu widzenia osób poszukujących tanich nieruchomości pod inwestycje.

Zdjęcie: Unsplash.com


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Jakoś mnie nie przekonuje taka forma zakupu mieszkania, lepiej kupić normalnie przez biuro sprzedaży. Przymierzam się do kupna m4 na osielu City Sfera w Warszawie a w biurze uzyskałam wszystkie informacje i nie muszę się martwić o wzrost ceny etc.

  ~ana   (20 marca o 10:33)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie