Ranking krakowskich dzielnic

12.10.2017 12:03  Nieruchomości
Ranking krakowskich dzielnic Kraków jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który ustępuje tylko warszawskiemu. Warto bliżej przyjrzeć się, które krakowskie dzielnice, zdaniem ich mieszkańców, są najchętniej polecane.

Otodom - najpopularniejszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, przygotował zestawienie najatrakcyjniejszych dzielnic Krakowa.  W Rankingu Dzielnic Otodom uczestniczyło 3064 mieszkańców Krakowa, którzy odpowiadali na pytania dotyczące aspektów życia w poszczególnych dzielnicach. – Z naszego raportu można dowiedzieć się na przykład, które dzielnice zdaniem mieszkańców są najbezpieczniejsze, najlepsze cenowo, a które najbardziej zielone. W badaniu zawarliśmy najważniejsze kryteria lokalizacyjne, którymi sugerują się poszukujący mieszkań, tak by pomóc naszym użytkownikom w podjęciu właściwej decyzji  – wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Podstawowe pytanie, które padało w ankiecie brzmiało „na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy”. Skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). W ten sposób powstał wskaźnik NPS (współczynnik rekomendacji), obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków, który przyjął wartości od -100 do 100.


Najchętniej polecane dzielnice Krakowa


1

Bronowice

30

2

Zwierzyniec

27

3

Łagiewniki-Borek Fałęcki

25

4

Prądnik Czerwony

19

4

Czyżyny

19

5

Krowodrza

17

6

Podgórze

14

7

Mistrzejowice

12

8

Bieńczyce

9

9

Podgórze Duchackie

8

10

Grzegórzki

6

10

Wzgórza Krzesławickie

6

11

Dębniki

3

12

Bieżanów-Prokocim

-5

12

Prądnik Biały

-5

13

Stare Miasto

-9

14

Swoszowice

-13

15

Nowa Huta

-18

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

Z Rankingu Dzielnic Otodom wynika, że najchętniej polecaną dzielnicą są Bronowice. Jest to bardzo ciekawa sytuacja, ponieważ zwycięzca rankingu nie zajął pierwszego miejsca w żadnej z pojedynczych kategorii. Na podium znalazły się ponadto Zwierzyniec (najlepsze oceny w kategoriach czysta okolica, zieleń i sąsiedztwo) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (dzielnica nie wygrała w żadnym z pojedynczych rankingów). Sporym zaskoczeniem jest odległa pozycja Starego Miasta, które znalazło się wśród trzech najmniej polecanych dzielnic. Ranking zamyka zaś Nowa Huta, która jednocześnie wygrała w kategorii bezpieczeństwa.

- Wyniki rankingu obrazują preferencje mieszkańców Krakowa. Na pierwszym miejscu są dzielnice z dobrze rozwiniętą komunikacją oraz pełną infrastrukturą społeczną, usługową i rekreacyjną, ale jednocześnie spokojne i dające wytchnienie od miejskiego zgiełku. Na przeciwległym biegunie jest Stare Miasto, które ma niski współczynnik rekomendacji, jednak nadal bardzo dużo osób poszukuje mieszkań w okolicy, między innymi pod inwestycję – komentuje Justyna Białowąs z krakowskiego biura nieruchomości Emmerson Lumico.

Należy pamiętać, że przedstawiony ranking nie może wpływać na własną opinię poszczególnych dzielnic. Stwarza jednak szansę, by porównać swoje preferencje lokalizacyjne z oceną osób, które zamieszkują wybrane dzielnice.


Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie