Ranking najbardziej pro klienckich agencji nieruchomosci

20.12.2010 12:47  Nieruchomości
Ranking najbardziej pro klienckich agencji nieruchomosci
Eksperci z Morizon.pl przeprowadzili badanie wśród współpracujących z wyszukiwarką agencji nieruchomości. Wyniki stały się podstawą do stworzenia raportu, który wskazuje pośredników wykazujących najbardziej pro kliencką postawę. Na pierwszym miejscu, w większości kategorii, znalazła się agencja Ober-Haus.     

Badanie agencji, przeprowadzone przez zespół Morizon.pl, odbyło się drogą elektroniczną. Miało ono na celu ocenę jakości oferty, obsługi oraz wysokości prowizji każdej z 30 największych agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Ankieta przeprowadzana była dwu etapowo – poprzez formularz umieszczony na stronie wyszukiwarki a następnie poprzez mail wysyłany bezpośrednio do agencji. Do każdego pośrednika skierowano zarówno zapytanie dotyczące sprzedaży, jak i wynajmu nieruchomości. Po uzyskaniu odpowiedzi na pytania przesłane w formularzu, zespół Morizon.pl wysyłał maila z pytaniami dedykowanymi, bardziej szczegółowymi. Reakcje pośredników były rozmaite – od odpowiedzi na zadane pytania, poprzez prośbę o numer telefonu, aż po zignorowanie maila. 

Zagadnienia, które były poruszane w ankiecie dotyczyły aktualności oferty, możliwości otrzymania dodatkowych zdjęć i obejrzenia nieruchomości, a także podobnych ofert w portfolio agencji. Dotknięto również kwestii związanych z prowizją i możliwościami negocjacji oraz tego czy agencja posiada ofertę na wyłączność, i czy agent zwiedził już daną nieruchomość. Każda odpowiedź agenta lub jej brak były odpowiednio oceniane, w konsekwencji czego każda agencja mogła otrzymać łącznie 46 punktów.

To czy agent obejrzał nieruchomość, która znajduje się w jego ofercie, jest bardzo istotne z perspektywy Klienta. Dzięki temu może on uzyskać konkretne informacje jeszcze zanim sam zdecyduje się na wizytę w niej. W sytuacji gdy agent nie zna odpowiedzi na podstawowe pytania Klienta i wszystkiego musi się on dowiedzieć od właściciela, rola agenta sprowadza się do pośrednictwa przy ustaleniu terminu wizyty oraz na podpisaniu umowy. Od prawdziwego pośrednika można wymagać więcej tak, aby rzeczywiście pomógł w transakcji tak bardzo jak tylko jest to możliwe.” - komentuje Bolesław Drapella, prezes Morizon.pl.
 


Ober-Haus najbardziej rzetelną agencją

Z przeprowadzonego przez Morizon.pl badania wynika, że najlepszych i najbardziej profesjonalnych odpowiedzi udzieliła agencja Ober-Haus. Jej pośrednicy nie tylko szybko reagowali na każde zapytanie, ale także potwierdzali, że znajdujące się w ich ofercie nieruchomości są „na wyłączność”. Każdy opis oferty jest ich autorstwa, posiadają dużą wiedzę na temat nieruchomości, w obrocie którymi pośredniczą więc ich odpowiedzi są szczegółowe, indywidualnie podchodzą do Klienta i chętnie podpowiadają, jakie nieruchomości można znaleźć w podobnej cenie lub lokalizacji. Nie wykluczali również negocjacji prowizji.

Zależy Ci na czasie? Napisz do Centrum Nieruchomości


Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej zajęły agencje: Grupa B12 Nieruchomości oraz Centrum Nieruchomości. Ta ostatnia odniosła również zwycięstwo w kategorii Najszybsza agencja, jej średni czas odpowiedzi na maila to 37,5 min. Troska, by klient bezzwłocznie otrzymał odpowiedź, jest bardzo istotna – w przypadku intensywnych poszukiwań oczekiwanie kilka godzin na odzew pośrednika może zniechęcić do dalszego korzystania z jego usług. Co w takim razie myślą osoby, którym agencja odpisuje po kilku dniach lub tygodniach? A zdarza się i tak, że pośrednik na maile nie odpisuje wcale.

„W dobie rozwoju internetu agencje nieruchomości nie powinny marginalizować zapytań wysyłanych w formie formularza lub e-maili. Cześć potencjalnych Klientów nie chce od razu dodawać swojego numeru telefonicznego do bazy danych. Ignorowanie e-maili bardzo negatywnie wpływa na wizerunek agencji i odpycha Klienta od danej marki.” - dodaje Bolesław Drapella.
 
Negocjuj prowizję z Neodom i Braćmi Strzelczyk
 

Dla osób korzystających z pomocy agencji nie bez znaczenia jest prowizja, którą będą musiały zapłacić. W kategorii Najatrakcyjniejsze prowizje pierwsze miejsca zajęły ex aequo agencje Neodom i Ober-Haus proponując prowizję 2% dla ofert sprzedaży oraz agencja Citymark Nieruchomości proponując 50% jednomiesięcznego czynszu w przypadku ofert wynajmu.
Morizon Sp. z o.o.

kg

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie