Rekordowe wyniki na warszawskim rynku biurowym

04.03.2019 11:04  Nieruchomości
Rekordowe wyniki na warszawskim rynku biurowym Miniony rok był dla warszawskiego rynku biurowego rokiem naprawdę mocnym. Wciąż oddawane do użytku projekty bardzo szybko znajdowały swoich najemców, w stolicy pojawiło się więcej elastycznych biur, których poszukują freelancerzy i start-up’y, a duzi inwestorzy niezmiennie interesowali się Centrum, Mokotowem i Centralnym Obszarem Biznesowym. W rezultacie popyt na biura w Warszawie osiągnął rekordowy poziom 858 400 m², a tempo rozwoju rynku wcale nie zamierza zwalniać.

Elastyczna przestrzeń biurowa do wynajęcia

Według specjalistów z Jones Lang LaSalle, międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu powierzchni komercyjnych, w minionym roku jednym z najważniejszych trendów na warszawskim rynku była ogromna aktywność operatorów przestrzeni elastycznych. Nie powinno to jednak dziwić, bowiem nowoczesnymi biurami interesują się nie tylko duże, międzynarodowe korporacje, ale również mniejsze przedsiębiorstwa, start-up’y i freelancerzy. Różnorodność najemców wymaga tworzenia elastycznej przestrzeni, która będzie dopasowana do ich potrzeb, a to znów wymaga ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. W 2018 roku operatorzy takich biur wynajęli 112 000 m², co stanowi 13% całkowitego popytu. Okazuje się jednak, że za ponad połowę podpisanych umów odpowiadają dwaj z nich - WeWork i IWG. Sam trend wskazuje również, że coraz popularniejszy staje się nowy styl pracy, co widoczne jest przede wszystkim w Warszawie, choć dotyczy również innych dużych miast w kraju.

Rekordowy popyt na warszawskie biura

W 2018 roku na rynek oddano 232 700 m² biur, a działania deweloperów koncentrowały się przede wszystkim w samym sercu stolicy oraz tzw. Centralnym Obszarze Biznesowym. Powodem tego był głównie dynamicznie rosnący popyt, który w tych lokalizacjach wyniósł odpowiednio 241 000 m² oraz 162 000 m². Pod względem zainteresowania najemców, pomiędzy Centrum i COB uplasował się popularny od lat Mokotów z popytem na poziomie 219 700 m2, ale to w dwóch wspomnianych rejonach budynki oddane na rynek w minionym roku były w pełni wynajęte już w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Dobry rok mają za sobą również inne dzielnice, w których pojawiły się nowoczesne i rozbudowane inwestycje, w wyniku czego łączny popyt wyniósł rekordową sumę 858 400 m². Do największych transakcji należały odnowienie i ekspansja Deloitte w Q22 oraz umowa najmu KNF w Piekna 2.0 i to właśnie zwiększanie wynajmowanej przestrzeni przez działające na warszawskim rynku firmy okazało się jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysoki popyt. Ekspansje takich firm, jak Alior Bank, AstraZeneca, Samsung czy wspomniany Deloitte dowodzą atrakcyjności biznesowej stolicy, a także siły jej gospodarki.

Coraz więcej nowoczesnych inwestycji

Specjaliści z Jones Lang LaSalle wskazują na Warszawę, jako jeden z najbardziej chłonnych rynków biurowych w Europie. W minionym roku do użytku oddano 232 700 m², a na początku roku bieżącego w budowie pozostawało 720 000 m² nowoczesnych powierzchni. Taki wolumen nie powinien jednak zachwiać równowagi pomiędzy podażą, a popytem, ponieważ stolicą interesują się wciąż nowi najemcy. Duża popularność atrakcyjnych lokalizacji, malejący wskaźnik pustostanów, a przy tym rosnące koszty budowy mają natomiast swoje odzwierciedlenie w stawkach czynszowych, które nieznacznie wzrosły i obecnie wynoszą od 17€ do 23,5 €/m²/miesiąc w Centrum oraz od 11€ do 15€/ m²/miesiąc w pozostałych dzielnicach.

Artykuł powstał w oparciu o raport Jones Lang LaSalle pt. „Warszawski rynek nieruchomości. Styczeń 2019” dostępny na portalu BazaBiur.pl, gdzie znajduje się również wyszukiwarka nowoczesnych biur do wynajęcia, a także analizy bieżących trendów rynkowych oraz porady dla początkujących najemców.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie