Rezerwat w środku miasta

11.05.2018 12:27  Nieruchomości
Rezerwat w środku miasta Dzielnica Mokotów jest bardzo lubiana przez mieszkańców stolicy. Także ci, którzy mieszkają w innych rejonach Warszawy, chętnie wskazują właśnie Mokotów jako rejon, w którym chcieliby zamieszkać. Przyczyn powodzenia jest kilka. Wśród nich są m.in. charakterystyczne punkty dzielnicy, które nadają jej niepowtarzalny klimat.Jednym z interesujących punktów, które warto odwiedzić, zwłaszcza wiosną i latem, jest rezerwat Jeziorko Czerniakowskie.

Rezerwat o powierzchni ok. 47 ha został ustanowiony w roku 1987. Tak naprawdę Jeziorko Czerniakowskie jest starorzeczem Wisły, w którego wodach występuje ściśle chroniona roślina o nazwie grążel żółty. Samo jeziorko ma ok. 1700 m długości oraz ok. 150 m szerokości i stanowi największy naturalny zbiornik wodny na terenie Warszawy. Jego najbardziej niezwykłą cechą oprócz tego, że znajduje się praktycznie w centrum miasta, jest jeszcze fakt, że można z niego skorzystać jako z kąpieliska.

Jeziorko Czerniakowskie zostało kąpieliskiem stosunkowo niedawno, bo w roku 2012 (wcześniej w stolicy nie było ani jednego legalnego kąpieliska). Po perypetiach związanych z potwierdzeniem czystości wody i jej zdatności do kąpieli, przy ul. Jeziornej została wydzielona plaża, która obecnie służy warszawiakom jako miejsce rekreacji i odpoczynku. Można korzystać z kąpieliska, ale można także pokusić się o wypożyczenie na przykład roweru wodnego, dzięki utworzonej przez dzielnicę Mokotów strefie sportowej. Kąpielisko zresztą cieszy się popularnością nie tylko w sezonie letnim. Zimą także nie brakuje chętnych na zanurzenie się w wodach jeziorka. Warszawski klub morsów chętnie korzysta z czerniakowskiego rezerwatu i regularnie urządza tam kąpiele w sezonie zimowym.

Zarówno zimą, jak i latem interesująco przedstawia się widok z plaży przy Jeziorku Czerniakowskim. Z zarośli w oddaleniu wyłaniają się biało-czerwone kominy elektrociepłowni Siekierki. Widok ten przypomina nam, że pomimo przebywania na łonie przyrody, jesteśmy jednak w ścisłym centrum miasta, i to największego miasta w Polsce. Wprawdzie większość z nas zapewne wolałaby nacieszyć oko widokiem przestrzeni, z której nie wystają podobne elementy, jednak fakt, że rezerwat znajduje się w środku miasta, ma swoją cenę. Warto dlatego nazwać tą osobliwą cechę krajobrazu raczej ciekawostką niż wadą tego miejsca.

Od kilku lat można zauważyć, że poziom wód w jeziorku obniża się. Za istotny czynnik w tym procesie uznawane jest obniżenie się i odsunięcie koryta Wisły oraz budowa wałów przeciwpowodziowych na Łuku Siekierkowskim. Stopniowe obniżanie poziomu wody w Jeziorku Czerniakowskim jest pewnym zagrożeniem dla zwierząt i roślin, żyjących w jego głębi oraz w najbliższym ekosystemie. W tym momencie (dane z 2017 r.) rezerwat daje schronienie 49 gatunkom ptaków objętych całkowitą ochroną, a w wodach żyje 67 gatunków bezkręgowców.

Bliskość podobnego miejsca jest zazwyczaj ogromnym atutem nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu. Ciekawy teren spacerowy, widoczny z okna, jest zawsze bardzo pożądanym sąsiadem. Jednak budynki mieszkalne, powstające w zbyt małej odległości od terenu rezerwatu, mogą przyczyniać się do jego degradacji: krucha równowaga ekosystemu ulega zaburzeniu, a spokój, potrzebny roślinom i gatunkom zwierząt do życia, zostaje zakłócony. Są jednak miejsca, które nie sąsiadują bezpośrednio z rezerwatem, za to znajdują się na tyle niedaleko, że mieszkańcy chętnie udają się na spacer w jego rejon. Na przykład z inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przy ul. Bobrowieckiej 10 dotrzemy tam w niespełna 15 minut komunikacją miejską, która na dodatek zapewnia bezpośrednie połączenie (linia 159).


Jarosław Mikołaj  Skoczeń
Grupa Emmerson S.A.
www.strefynieruchomosci.pl  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie