Rynek mieszkaniowy - sprzedający w nieco lepszej sytuacji

25.05.2012 10:42  Nieruchomości
Rynek mieszkaniowy - sprzedający w nieco lepszej sytuacji W kwietniu odnotowano niewielki wzrost wartości Indeksu Dopasowania Cenowego EMMERSON S.A. Na koniec ubiegłego miesiąca zatrzymał się on na poziomie 97,0 punktów.

Na tej podstawie można wnioskować, że pewnej poprawie w porównaniu do marca uległa sytuacja osób poszukujących chętnych na swoje mieszkania. Obecnie, aby znaleźć nabywców muszą oni nadal obniżać pierwotnie ustalone ceny, jednak sam poziom oferowanych upustów jest już nieco niższy, niż w miesiąc wcześniej. Takie wnioski odnośnie rozwoju wydarzeń na rynku mieszkaniowym można wyciągnąć opierając się na metodologii tworzenia Indeksu. Jego wartość jest wyznaczana na podstawie różnic między ofertowymi oraz transakcyjnymi, czyli rzeczywistymi cenami mieszkań z drugiej ręki, na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych. Zmiany wartości Indeksu umożliwiają więc ocenę, która z grup – sprzedający, czy kupujący znajduje się obecnie w uprzywilejowanej sytuacji na rynku. Spadek jego wartości przekłada się na poprawę pozycji nabywców, którzy mogą oczekiwać wyższych upustów cenowych w trakcie negocjacji. Z kolei w odwrotnej sytuacji, to sprzedający znajdują się w lepszym położeniu. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że po mimo ostatnich zmian, to kupujący nadal dyktują warunki na rynku, a głównym argumentem, który może zachęcić ich do podjęcia ostatecznej decyzji pozostaje niska cena.

Indeks Dopasowania Cenowego Emmerson S.A.
Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.


W kwietniu największe upusty cenowe zostały wynegocjowane przez osoby kupujące największe mieszkania. Taki wniosek płynie z analizy transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. W wypadku lokali mieszkalnych o powierzchni powyżej 80 mkw. średnia obniżka wyjściowej ceny kształtowała się na poziomie 7,1%. Mniej bo 4,6% początkowej stawki udało się wytargować nabywcom lokali o metrażu zawierającym się w przedziale od 60 do 80 mkw.

Z kolei właściciele najmniejszych mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 40 mkw., aby znaleźć kupca musieli w minionym miesiącu zejść z ceny średnio 4,1%. Najtrudniej do obniżki było przekonać osoby, które wystawiały na sprzedaż lokale z segmentu popularnego, od 40 do 60 mkw. W tym przypadku nabywcom udało się przeciętnie wytargować 1,8% początkowej stawki.


Emmerson S.A.

niNotowania EMMERSON
Notowania EMMERSON-PDA
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie