Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


Składka za ubezpieczenie nieruchomości ważna 12 miesięcy?

20.05.2017 08:47  Nieruchomości
Podstawą do wypłaty środków finansowych z każdego rodzaju ubezpieczenia jest regularne opłacanie składek. Te różnią się pomiędzy sobą nie tylko wysokością, ale również częstotliwością. Jak wygląda proces opłacania składek w polisie mieszkaniowej i co ma wpływ na taką, a nie inną kwotę wnoszoną przez ubezpieczonego?

Warto od razu zaznaczyć, że ubezpieczenie nieruchomości (domu, mieszkania, garażu, domku letniskowego) to produkt gotowy – podobnie jak polisa komunikacyjna czy turystyczna. To znaczy, że z góra można określić wysokość składki, ale koniecznym jest najpierw ustalenie kryteriów jak przedmiot ubezpieczenia, suma ubezpieczenia i zakres ubezpieczenia.

 
Częstotliwość opłacania składki w polisie


Ubezpieczenie nieruchomości można obecnie zakupić na wiele sposobów. Jednym z nich jest Internet np. www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html, gdzie przyszły ubezpieczony dowie się ile będzie go kosztowało objęcie ochroną posiadanego mienia stałego czy ruchomości domowych.

To, co niezmienne to częstotliwość opłacania składki. W polisach mieszkaniowych występuje model jednej wpłaty z góry za cały okres ubezpieczeniowy. A ten może wynosić odpowiednio 12 miesięcy, 24 miesiące lub nawet 36 miesięcy.

W praktyce najczęściej spotykanym i stosowanym przez Towarzystwa rozwiązaniem jest umowa na okres 1 roku. Tam, gdzie ubezpieczyciel oferuje 3 lata ochrony, zazwyczaj stosowane są opłaty ratalne czy zniżki w przypadku chęci opłacenia 36 miesięcy od razu.


W innych rodzajach ubezpieczeń częstotliwość opłacania składki wygląda następująco:


 •     polisa komunikacyjna – 1 lub 2 wpłaty raz na rok, dotyczy OC, AC i NNW,
 •     polisa turystyczna – 1 wpłata na cały okres ubezpieczenia, najczęściej 7-30 dni,
 •     polisa na życie – 1 wpłata co miesiąc, kwartał, pół roku lub rok.

 
Co wpływa na wysokość składki?W zależności od rodzaju ubezpieczenia decydujące w wysokości składki mogą być wiek kierowcy i samochodu, rodzaj aktywności ruchowej deklarowany na czas zagranicznego urlopu czy kondycja zdrowotna ubezpieczonego.

W polisie mieszkaniowej składka zależy od wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, nawet jeśli polisa zawiera te same parametry. Dlatego warto najpierw porównać oferty ubezpieczycieli na www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-nieruchomosci/0.html, aby samemu ocenić i wybrać najkorzystniejszy produkt.

Ale nawet najtańsza oferta może być jeszcze bardziej korzystniejsza cenowo np. ze względu na:

 •     lokalizację – tu bierze się pod uwagę zarówno wielkość miejscowości (wieś, miasteczko, miasto, aglomeracja), jak i położenie – dom znajdujący się w pobliżu akwenów wodnych jak rzeka czy jezioro będzie bardziej narażony na zalanie,
 •     wartość nieruchomości – ma związek z lokalizacją, statystycznie w mniejszych miejscowościach rynkowe ceny domów i mieszkań są niższe
 •     zakres ubezpieczenia – więcej rozszerzeń, czyli umów dodatkowych co z jednej strony lepsza ochrona i większa możliwość otrzymania świadczenia z polisy, ale z drugiej wyższa oplata w ramach składki
 •     zabezpieczenia własne – wykupując rozszerzenie na wypadek kradzieży z włamaniem warto pamiętać o posiadaniu alarmu, monitoringu czy drzwi antywłamaniowych – te i inne środki zapobiegawcze zostaną uwzględnione przy wycenie polisy na korzyść ubezpieczonego
 •     historia szkodowa – jeśli w przeszłości ubezpieczaną nieruchomość nie dotknęły zdarzenia losowe jak włamanie, dewastacja ani pożar, składka z tego tytułu na pewno nie będzie wyższa.


Opłacenie składki w ubezpieczeniu nieruchomości powoduje, że polisa chroni mienie już od następnego dnia lub dnia wskazanego w umowie.

Wartość składki w ubezpieczeniu budynku w budowie nie wygasa, nawet jeśli inwestycja została oddana do użytku przez zakończeniem ubezpieczenia. Wystarczy tylko poinformować o tym fakcie agenta ubezpieczeniowego, który przemianuje przedmiot polisy na dom czy mieszkanie.

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Ciekawy artykuł przynajmniej teraz wiem jak to wygląda

  ~Paweł Zagrzebny   (20 maja 2017 o 14:35)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie