Sopot przyciąga inwestorów nie tylko prestiżowymi adresami

19.06.2019 10:23  Nieruchomości
Sopot przyciąga inwestorów nie tylko prestiżowymi adresami Trójmiejski rynek nieruchomości wkrótce będzie trzecim rynkiem biurowym w Polsce, którego zasoby przekroczą 1 mln m kw. powierzchni. Choć najwięcej nowoczesnych biur powstaje w Gdańsku, to najbardziej prestiżowy adres zyskują przedsiębiorcy wybierający na siedzibę lub oddział swojej firmy Sopot. Co jeszcze oferuje biznesowi ten luksusowy, nadmorski kurort?

Ośrodek biznesowy i turystyczne centrum Trójmiasta w jednym

Sopot kojarzy się wielu osobom przede wszystkim jako nadmorski kurort, który co roku jest odwiedzany przez tysiące turystów. Ale to miasto ma też drugi oblicze – obok Gdyni i Gdańska jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem biznesowym. Z danych COIG wynika, że w Sopocie działa prawie 1400 spółek, z czego niemal 200 z kapitałem zagranicznym. Dynamicznie zwiększa się też liczba przedsiębiorców – aktualnie na terenie miasta działa 3600 firm w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej i spółek cywilnych1.

W Sopocie brakuje dużych zakładów przemysłowych – większość firm koncentruje się na usługach. Nowi przedsiębiorcy najczęściej powiększają grono podmiotów działających w branży turystycznej, gastronomicznej i rozrywkowej. Z drugiej strony na sopockie adresy zdecydowały się też duże, rozpoznawalne w całej Polsce przedsiębiorstwa. Należą do nich m.in. spółka Blue Media (branża nowoczesnych technologii), Hestia (branża ubezpieczeń) i Oceanic (branża kosmetyczna).

Jaki jest sopocki rynek nieruchomości?


Ponieważ przedsiębiorcy działający na terenie Sopotu koncentrują się na usługach, to w mieście powstają kolejne biurowce. W odróżnieniu jednak od sąsiednich miast, sopocki rynek biurowy jest znacznie bardziej kameralny. Biurowce powstające w Gdańsku, szczególnie w dzielnicach Oliwa i Wrzeszcz, to wysokie, nowoczesne, przeszklone budynki. Biura w Sopocie mają inny charakter. Większość z nich znajduje się w kamienicach usytuowanych wzdłuż głównej arterii miasta. Świetnym przykładem jest Good Point 761.

Good Point 761 znajduje się w odrestaurowanej kamienicy położonej przy głównej ulicy w Sopocie – Alei Niepodległości. Przedsiębiorcy, którzy wynajęli pomieszczenia w tym obiekcie, mają doskonałe połączenie zarówno z Gdynią, jak i Gdańskiem. Biura są przy tym nowoczesne, a do dyspozycji przedsiębiorców są także miejsca parkingowe znajdujące się tuż przy budynku. Takich obiektów na terenie Sopotu jest coraz więcej. Informacje o wolnej przestrzeni biurowej w tym nadmorskim kurorcie są dostępne na tej stronie internetowej: https://www.officelist.pl/pl/sopot/.

Wysoka jakość życia i dostęp do specjalistów – zalety regionu


Sopot, Gdynia i Gdańsk zostały wymienione w raporcie „Potencjał Inwestycyjny Trójmiasta” wśród miast z największym potencjałem2. Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, wskazali, że aglomeracja trójmiejska to przede wszystkim doskonałe miejsce do życia. Z punktu widzenia biznesu zaś kluczowy okazał się dostęp do wykształconej kadry. Co roku mury Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Morskiej opuszczają kolejni specjaliści. Większość z nich nie wyjeżdża z Trójmiasta za pracą, a to z uwagi na rozrastającą się bazę firm poszukujących pracowników.

Z punktu widzenia przedsiębiorców znaczenie ma także doskonale rozwinięta infrastruktura transportowa i baza noclegowa. Wyremontowane drogi, dostęp do międzynarodowego portu lotniczego w Gdańsku, a także Szybkiej Kolei Miejskiej powodują, że przemieszczanie się w ramach aglomeracji i poza nią jest niezwykle wygodne.

Sopot – tu wspiera się przedsiębiorczość


Od 2006 r. Gmina Miasta Sopotu intensywnie wspiera Centrum Przedsiębiorczości w Sopocie. Przedsiębiorcy i inwestorzy zainteresowani scentralizowaniem back office swoich firm w Sopocie oraz osoby planujące prowadzenie biznesu w tym mieście mogą skorzystać m.in. z punktu informacyjnego i oferty ośrodka szkoleniowego. Osoby, które dopiero rozważają założenie działalności gospodarczej, w jednym miejscu uzyskają wszelkie niezbędne informacje.

Zarówno w Sopocie, jak i miastach ościennych regularnie odbywają się konferencje i spotkania, w których biorą udział zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządowcy. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń ma również pozytywny wpływ na biznesowy rozwój tego regionu.
 
[1] COIG, https://www.coig.com.pl/nowe-firmy-gdansk_gdynia_sopot_rejestr_ceidg_krs_2016_2017.php (dostęp 20.05.2019).
[2] Za: Czym Gdańsk, Gdynia i Sopot przyciągają nowych inwestorów?, http://biznestuba.pl/featured/czym-gdansk-gdynia-i-sopot-przyciagaja-nowych-inwestorow/ (dostęp 20.05.2019).


Paweł Szczepanik przedstawia: SPÓŁKI ENERGETYCZNE DWIE WSKAZÓWKI | Analiza techniczna   startupy.tv| Sebastian Czarnota, Digital Fingerprints
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Zgadzam się - Sopot oferuje bardzo wiele! Szczególnie atrakcyjna jest cicha część kurortu. Ostatnio przyglądam się mieszkaniom blisko morza (osiedle Okrzei Invest Komfortu) właśnie w tym miejscu. Myślę, że zdecyduje się na zakup w drugim etapie.

    ~Sebastian   (28 czerwca o 19:53)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie