Stadiony w Rosji kontra biurowce w Polsce. Kto wygrywa?

14.06.2018 11:11  Nieruchomości
Stadiony w Rosji kontra biurowce w Polsce. Kto wygrywa? Reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Świata w Rosji zagra na stadionach w Moskwie, Kazaniu i Wołgogradzie. Firma SkyConcept, która zajmuje się marketingiem nieruchomości, postanowiła porównać koszty budowy tych stadionów z kosztami budowy trzech najbardziej rozpoznawalnych biurowców w Warszawie. Która budowa była droższa?

Otkrytije Ariena – Warsaw Spire

Pierwszy mecz Polacy rozegrają 19 czerwca w Moskwie. Areną spotkania z Senegalem będzie Otkrytije Ariena. Stadion może pomieścić 44 tysiące widzów. Jest położony kilkanaście kilometrów od centrum miasta. Tuż obok stadionu przebiega jedna z linii moskiewskiego metra, zapewniając dogodne połączenie z pozostałą częścią miasta. Został otwarty 5 września 2014 roku. Budowa kosztowała około 340 milionów euro.

Warsaw Spire to największa prywatna inwestycja w Polsce, zrealizowana przez firmę Ghelamco Poland. Prace na budowie trwały prawie 60 miesięcy – od połowy 2011. – Całkowity koszt budowy kompleksu biurowego łącznie z placem Europejskim szacowany jest – po dzisiejszym kursie – na około 230 mln euro. W ramach realizacji powstały 3 obiekty: 220-metrowy budynek wieżowy oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące – mówi Tomasz Ogrodzki, Partner w firmie SkyConcept. Kompleks biurowy Warsaw Spire powstał w centrum Warszawy, pomiędzy ulicami Grzybowską, Towarową, Łucką i Wronią.

Kazań Arena – Q22


Kolejny mecz biało-czerwonych na mistrzostwach świata odbędzie się 24 czerwca. Naszym przeciwnikiem będzie Kolumbia, a miejscem rozegrania spotkania Kazań Arena. Koncepcja architektoniczna stadionu została wykonana przez amerykańską firmę Populous, znaną z projektowania obiektów sportowych na całym świecie, takich jak Stadion Wembley. Został otwarty w 2013 roku, razem z przylegającym do niego kompleksem basenów olimpijskich, gdzie dwa lata później odbyły się MŚ w pływaniu. Sam piłkarski stadion mieści 45 tysięcy zadaszonych miejsc. Jego budowa kosztowała 160 milionów euro.

Q22 to zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz&Associates przeszklony wieżowiec u zbiegu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej. – To czwarty co do wysokości budynek Warszawy: do dachu ma 155 m, jeśli jednak doliczymy antenę budynek ma 195 metrów. Oferuje ok. 53 tys. m kw. biur. Oddany oficjalnie do użytku w lipcu 2016 roku. Budowa kosztowała około 116 mln euro – mówi Tomasz Ogrodzki, Partner w firmie SkyConcept.

Wołgograd Arena – Rondo 1

Ostatnie spotkanie fazy grupowej nasza drużyna rozegra 28 czerwca w Wołgogradzie. Z Japonią zagramy na Wołgograd Arena. Ten obiekt został wybudowany specjalnie z myślą o mistrzostwach świata. Stadion może pomieścić 45 tysięcy widzów, a budowa kosztowała około 230 milionów euro.

Warszawski biurowiec Rondo 1 oferuje najemcom 60 tys. m kw. powierzchni biurowej i 5 tys. m kw. powierzchni handlowej na parterze budynku. – Zlokalizowany przy Rondzie ONZ w centrum Warszawy biurowiec ma 192 m wysokości i 40 kondygnacji. Prace nad konstrukcją rozpoczęły się w 2003 roku, budynek został oddany do użytkowania w 2006 roku. Koszt budowy obiektu Rondo 1 wyniósł 200 mln euro – mówi Tomasz Ogrodzki, Partner w firmie SkyConcept.


SkyConcept


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie