Suburbanizacja czy gentryfikacja? Sztuka lokalizacji

04.10.2018 08:17  Nieruchomości
Lokalizacja nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jej wartości. W czasach, gdy miasta „rozlewają się” na odległe suburbia, osiedla oferujące bliskość śródmieścia z ciszą, spokojem i wysokim standardem są na wagę złota.

Przykładem mogą być Kamienice Malczewskiego 2 w Gdańsku. Właśnie rozpoczyna się sprzedaż ostatnich budynków w ramach tej inwestycji. Dla osób poszukujących większej przestrzeni deweloper zrealizował także Domy Malczewskiego, wkrótce gotowe do odbioru.

Miasto na wyciągnięcie ręki


Suburbanizacja czyli rozrost terenów podmiejskich kosztem wyludniania centrów miast zauważono w Stanach Zjednoczonych i Europie już po wojnie. Do Polski zjawisko to dotarło na przełomie lat 80 i 90. Urbaniści i socjolodzy szybko zauważyli efekty uboczne pogoni za marzeniami o sielankowych, zielonych przedmieściach. Przede wszystkim są to nieustanne problemy z infrastrukturą. Niekontrolowany rozrost miast budzi potrzebę budowania kolejnych dróg i dostarczania usług daleko poza centrum miasta, co jest procesem wieloletnim i niezwykle kosztownym. Mieszkańcy terenów podmiejskich są więc zmuszeni do ciągłych dojazdów, każdego dnia tracąc godziny w samochodach lub środkach komunikacji. Kilometrowe korki na drogach łączących city ze suburbiami nie pozostają oczywiście bez wpływu na środowisko. Życie z dala od centrum to również ograniczony dostęp do miejskiej infrastruktury, rozrywek kulturalnych i sportowych, szkół, przedszkoli oraz przychodni. Wszystkie te czynniki sprawiają, że moda na mieszkania na przedmieściach powoli przemija, a na rynku najwyżej cenione są lokalizacje blisko centrum.

Potencjał lokalizacji


Odpowiedzią na suburbanizację jest gentryfikacja, czyli proces przywracania centrom miast blasku. Dzięki działaniom miasta, artystów i prywatnych inwestorów, zapomniane do tej pory tereny zyskują drugie życie, stając się modnymi i cenionymi lokalizacjami. Ogromną zaletą takich miejsc jest fakt, że są nie tylko świetnie skomunikowane, ale posiadają też wyjątkowy klimat, co odróżnia je od powielanych osiedli na suburbiach. Wytrawni inwestorzy specjalizują się w wynajdowaniu działek o takim potencjale, słusznie przewidując, że wartość nieruchomości na ich terenie będzie rosła z roku na rok. Najbardziej znany polski proces gentryfikacji pochodzi z warszawskiej dzielnicy Praga, ale działania te są dostrzegalne także w innych metropoliach. W Trójmieście za przykład może posłużyć rewitalizacja Gdańskiej dzielnicy Siedlce, sąsiadującej bezpośrednio z centrum miasta. Powstają tam Domy Malczewskiego i Kamienice Malczewskiego.

Artystyczne kamienice

Osiedle Kamienice Malczewskiego 2 to kontynuacja sprawdzonego projektu zrealizowanego kilka lat temu. Etap drugi to 9 budynków 2 i 3-piętrowych z windami, łącznie 142 mieszkania. Inwestycja jest zlokalizowana w spokojnej okolicy, przy ulicy Sołeckiej na gdańskich Siedlcach – dzielnicy o ogromnym potencjale lokalizacyjnym, która budzi coraz większe zainteresowanie mieszkańców i inwestorów. Trudno się dziwić, bo w kilkanaście minut można dojść stąd do Śródmieścia Gdańska, galerii handlowych, biur, urzędów, teatru, restauracji czy kina. W bezpośrednim sąsiedztwie Kamienic Malczewskiego położone są też sklepy oraz przystanek autobusowy i tramwajowy. Co ważne, osiedle jest przy tym kameralne i ciche. Usytuowanie na słonecznym stoku wzniesienia gwarantuje malowniczy widok na panoramę miasta. Mieszkańcy  mogą wypoczywać na świeżym powietrzu na tarasach i balkonach lub w ogródkach nawet do 172 m2.

Świetna lokalizacja, blisko historycznej części Gdańska, zachęciła twórców do stworzenia osiedla klimatycznego i stylowego. Projektanci inspirowali się architekturą przedwojennych gdańskich kamienic, łącząc elegancję z prostotą formy. Wyważony dobór szlachetnych detali dekoracyjnych i stonowany klasyczny kolor fasad są z kolei nawiązaniem do stylu skandynawskiego. Całość została harmonijnie wpasowana w przestrzeń. Zachwycają także wnętrza inwestycji, które zostały zaprojektowane na wzór galerii obrazów. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe oraz specjalne oświetlenie tworzą tło do oryginalnych obrazów olejnych autorstwa absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Nowoczesna kolekcja na ścianach części wspólnych stwarza mieszkańcom okazję do codziennego obcowania ze sztuką. Nie bez powodu osiedle zawdzięcza swą nazwę słynnemu polskiemu malarzowi, Jackowi Malczewskiemu.

Kolejnym elementem sztuki na osiedlu jest oryginalna instalacja autorstwa trójmiejskiego rzeźbiarza Piotra Boronia. Przedstawia ona morskie manty, zwierzęta znane powszechnie jako płaszczki. Manty „płyną” w jedną stronę wzdłuż budynków, sygnalizując kierunek ciągu komunikacyjnego. Uwagę zwraca ich ciekawy kształt i pofałdowana struktura, nawiązująca do wizerunku morskich zwierząt.

Odpowiedzialny za inwestycję deweloper Allcon Osiedla właśnie ogłosił sprzedaż ostatnich budynków: 10, 11 i 12 gotowych do odbioru na koniec 2019 roku.

Domy dla mieszczan


Integralną częścią Kamienic Malczewskiego 2 jest zespół sześciu domów. Nowe budynki stanowią idealną ofertę dla osób, które poszukują jeszcze większej przestrzeni oraz kameralności, ale nie chcą rezygnować z bliskości centrum. Eleganckie domy w zabudowie bliźniaczej, położone na wzniesieniu z widokiem na Gdańsk z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

Główną ideą projektu Domów Malczewskiego było stworzenie otwartej przestrzeni, która pozwoli przyszłym właścicielom na indywidualną aranżację. Część mieszkalna została podzielona na dwa poziomy: gościnną strefę dzienną oraz prywatną strefę nocną.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zlokalizowanie na dodatkowym najniższym poziomie 2-stanowiskowego garażu wraz z ponadstandardowym, wysokim pomieszczeniem umożliwiającym zaprojektowanie sali kinowej lub siłowni z zespołem saun czy wypoczywalnią. W tej części domu znajduje się dedykowana powierzchnia pod studio lub pracownię z niezależnym wejściem.

Na właścicieli każdego domu czeka też prywatny ogródek, obszerny narożny balkon, duże południowe przeszklenia oraz instalacja kominkowa w salonie. Łączna powierzchnia domu z garażem wynosi aż 240 m2.

Decydując się na zakup mieszkania lub domu z pewnością warto zwracać uwagę na lokalizację nieruchomości. To od niej zależy nasz codzienny komfort i przyszła wartość inwestycji. Warto pamiętać, że spokój, wygoda i kameralność są możliwe do osiągnięcia także w centrum miasta, czego dowodem są Domy i Kamienice Malczewskiego.


Domy i Kamienice Malczewskiego


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie