Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Nieruchomości


W 2016 roku popyt na mieszkania nie spadnie

10.02.2016 11:58  Nieruchomości
W 2016 roku popyt na mieszkania nie spadnie Rok 2015 można uznać za wyjątkowo korzystny zarówno dla deweloperów, jak i dla osób, które zdecydowały się na kupno mieszkania. Na przestrzeni ostatnich 20 lat to z pewnością najbardziej udany okres od przełomowego dla gospodarki  roku 2007. Jak podaje REAS wynik sprzedaży nieruchomości był rekordowy.

Odnotowano ponad 48 tysięcy transakcji na pierwotnym rynku w sześciu największych miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Dowodem na dobrą sytuację branży nieruchomości jest również wzrost rozpoczętych inwestycji – aż o 24% w stosunku do 2014 roku do poziomu 83 700 lokali. Warto odnotować także liczbę 94 800 pozwoleń na budowę – wzrost o ponad 23% może umożliwić osiągnięcie dobrych wyników sprzedaży w następnych latach. Rosnąca liczba transakcji to wynik wielu powiązanych ze sobą czynników – od niesłabnącego popytu na lokale mieszkaniowe w Polsce przewyższającego podaż branży po stabilną sytuację gospodarczą.

Dobre wyniki rynku mieszkaniowego, zwłaszcza w ostatnim kwartale roku, to rezultat rekordowo niskich stóp procentowych i wsparcia sprzedaży dzięki programowi „Mieszkanie dla Młodych”. Kwota 10% wartości mieszkania uzyskana z „MdM” w dużej mierze wpłynęła również na stabilność cen. Brak wyraźnych wahań to kolejny czynnik sukcesu rynku nieruchomości w 2015 roku. Osoby zainteresowane nabyciem lokalu uznawały ten moment za optymalny na zawarcie transakcji.

Zachęceni przez sytuację gospodarczą klienci decydowali się również na kupno nieruchomości za gotówkę – traktując to jako perspektywiczną inwestycję. Istotna była także szeroka oferta przygotowana przez deweloperów, która obejmowała mieszkania o zróżnicowanym metrażu i standardzie.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na lokale mieszkaniowe perspektywy dla rynku nieruchomości wciąż są korzystne. W 2016 roku nie należy się spodziewać drastycznych zmian cen mieszkań. Jednym z powodów jest wysoki poziom liczby rozpoczętych inwestycji, a także stosunkowo stabilna sytuacja ekonomiczna.

Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w 2015 roku spowodował wzrost liczby zakupionych gruntów, których aż 65% stanowiła ziemia pod zabudowę mieszkaniową. Ceny działek w atrakcyjnych lokalizacjach rosną, dlatego na rynku utrzymają się jedynie silni gracze o dużej płynności finansowej, którzy nadal będą uzupełniać banki ziemi. W związku z tym sektor deweloperski może czekać konsolidacja, która znacząco wpłynie na bezpieczeństwo realizacji inwestycji przez doświadczone, stabilne podmioty.

Na sytuację finansową potencjalnych nabywców może wpłynąć wymagany próg minimalnego wkładu własnego, który od 1 stycznia wzrósł do 15% wartości nieruchomości. W przypadku kredytowanej formy zakupu mieszkania – dla osób nieposiadających wymaganej kwoty – istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Obecna sytuacja makroekonomiczna – utrzymująca się deflacja, a także zmniejszające się bezrobocie – to jednak pozytywne sygnały na nadchodzący rok. Popyt na mieszkania nadal nie słabnie i przewyższa w tej chwili możliwości podażowe rynku, ponieważ kupno mieszkania jest traktowane jako atrakcyjna, perspektywiczna inwestycja. Sytuacja dla nabywców pozostaje korzystna, co w rezultacie tworzy duży potencjał sprzedażowy dla deweloperów.


Oscar Kazanelson, ROBYG SA


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Nic dziwnego, że popyt na mieszkania nie spada. Jeszcze dla pokolenia naszych rodziców naturalne było, że budują dom dla całej rodziny, w którym zamieszkają ich dzieci ze współmałzonkami. Młodzi wolą kącik ciasny ale własny a ci co bardzije rozgarnięci już dawno policzyli, że na dłuższy czas wynajem to strata pieniędzy.

  Balonik   (24 lutego 2016 o 13:57)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Popyt nie spadnie z pewnością jeśli się nic nie zmieni na rynku a jak wiemy może być różnie, w każdym razie bezpieczniej kupić tanie mieszkanie na osiedlu Zielona Dolina niż całe życie wynajmować.

  ~liwia   (22 lutego 2016 o 13:37)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie