W Portugalii mieszkania podrożały po raz pierwszy od 2010 roku

26.05.2014 18:48  Nieruchomości
W Portugalii mieszkania podrożały po raz pierwszy od 2010 roku Po ponad trzech latach spadków cen mieszkań na portugalski rynek nieruchomości dotarła jaskółka poprawy. Stoi za nią poprawa sytuacji gospodarczej w kraju i całej UE. Ceny nieruchomości w Portugalii wzrosły o 1,2% w I kw. 2014 r. (r/r) osiągając średni poziom 993 EUR za metr kwadratowy. Jest to pierwsza pozytywna zmiana od III kw. 2010 r. – wynika z danych Urzędu Statystycznego Portugalii.

Warto zauważyć, ze zmiany cen w poszczególnych miastach są bardzo zróżnicowane. Na przykład w Marinha Grande ceny wzrosły o 24,3% (r/r), a w Abrantes spadły o 19,9% (r/r). W aglomeracji Lizbony w I kw. 2014 roku mieszkania potaniały o 3,2% (Q/Q), do 1180 EUR za metr kwadratowy, w Porto zaś ceny spadły o 1%, do 927 EUR za m kw. (Q/Q). Najdroższe nieruchomości są w centrum Lizbony (średnio 1250 EUR/m kw.) oraz w nadmorskim Algarve, gdzie przeciętna cena metra wynosi 1220 EUR. Wartości te są niższe od maksimów z 2010 r. przeciętnie o ponad 22%. Nie ulega też wątpliwości, że ceny nieruchomości w Portugalii są przystępne, nawet jak na polskie warunki.a

Pomimo niskiego poziomu stóp procentowych utrzymywanych przez Europejski Bank Centralny, oprocentowanie kredytów hipotecznych w Portugalii jest na poziomie 3,28%. Jest to jedna z najwyższych wartości w strefie euro. Według lokalnych pośredników jest to powód, dla którego popyt ze strony zagranicznych inwestorów na portugalskie nieruchomości jest ograniczony. Wciąż nie przekonują ich przystępne ceny nieruchomości i atrakcyjna lokalizacja wakacyjnych kurortów.

Z danych Global Property Guide wynika ponadto, że rentowność wynajmu mieszkań jest w Portugalii atrakcyjna. W Lizbonie w przypadku niewielkich lokali (do 50 m kw.) waha się ona w okolicach 6-6,5% (rentowność brutto). Dla większych lokali stopa zwrotu jest mniejsza o blisko 1 pkt proc. W turystycznym regionie na południu Portugalii, w Algarve, rentowność wynajmu jest już znacznie niższa i zawiera się w przedziale 3,5-4,5%, a w przypadku luksusowych rezydencji nawet poniżej 3%.

LICZBA TYGODNIA:
4,2 mln m kw.

tyle wynosi obecnie całkowita podaż powierzchni biurowej w Warszawie – wynika z raportu DTZ
 
NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA

Luksusowa rezydencja położona na południowym wybrzeżu Portugalii. Na ponad 560 m kw. powierzchni znajduje się m. in. 5 sypialni z łazienkami, sala kinowa, siłownia i piwniczka na wina. Na terenie posiadłości mieści się również basen, w okolicy zaś pole golfowe.        Cena: 2,5 mln EUR
Lokalizacja: Quinta do Lago, Portugalia

Źródło: Unique Living

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: HISZPANIA

Zmiana Q/Q: -1,3%        Zmiana 1Y: -7,8%        Zmiana 5Y: -33,0%

Lion's Bank

au


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie