W przyszłym roku zniknie użytkowanie wieczyste

09.10.2018 12:04  Nieruchomości
W przyszłym roku zniknie użytkowanie wieczyste Już w przyszłym roku użytkowanie wieczyste gruntów zostanie przekształcone w prawo własności. Rząd szacuje, że rewolucyjna ustawa zmieni sytuację mieszkaniową nawet 2,5 mln Polaków.

5 października weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. W myśl nowego prawa już w styczniu 2019 r. około 2,5 mln użytkowników wieczystych gruntów pod swoimi nieruchomościami stanie się ich właścicielami. Jednak nie dostaną ziemi na własność za darmo - będą przy tym zobowiązani do pokrycia tzw. opłaty przekształceniowej, która zastąpi dotychczasowy podatek za użytkowanie gruntu.

Wysokość opłaty przekształceniowej będzie obliczana poprzez przemnożenie aktualnej wysokości rocznej opłaty za użytkowanie terenu przez liczbę lat, w ciągu których właściciel będzie zobowiązany do jej ponoszenia. Obowiązek spłaty kosztów przekształcenia ma być ujęty w księdze wieczystej nieruchomości. Po uregulowaniu pełnej kwoty, właściciel nieruchomości otrzyma od odpowiedniego organu zaświadczenie, na podstawie którego będzie mógł wykreślić wpis z księgi.

Opłatę przekształceniową można będzie spłacać w ratach przez okres 20 lat bądź uiścić jednorazowo. Osoby, które zdecydują się na jednorazową spłatę, mogą w zamian liczyć na dodatkową ulgę. Jej wysokość zależy od tego, w którym roku opłata jednorazowa zostanie wniesiona. Największą bonifikatę, wynoszącą aż 60 proc. całej kwoty, użytkownicy gruntów wieczystych mogą uzyskać dzięki uregulowaniu opłaty przekształceniowej już w przyszłym roku. Przy spłacie w następnych latach, bonifikata ma wynieść kolejno - 50 proc. w 2020 r., 40 proc. w 2021 r., 30 proc. w 2022 r., 20 proc. w 2023 r. oraz 10 proc. w 2024 r.

Możliwość uzyskania specjalnej ulgi za jednorazową spłatę zależy jednak od tego, kto był właścicielem gruntu przed wejściem w życie ustawy. Bonifikata będzie dotyczyć wyłącznie gruntów należących do Skarbu Państwa. W przypadku gruntów należących do jednostek samorządu terytorialnego, za podjęcie w tym zakresie odpowiednich postanowień każdorazowo odpowiedzialna będzie rada lub sejmik.

Nowe regulacje prawne wprowadzą prawdziwą rewolucję w sytuacji mieszkaniowej Polaków, którzy zamieszkują domy i bloki wybudowane na gruntach należących do gmin lub do Skarbu Państwa. Szacuje się, że tego typu grunty zajmują w naszym kraju około 575 tys. hektarów.Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie