Właściciele Facebooka stracili tysiące mieszkań

22.05.2012 12:47  Nieruchomości
Właściciele Facebooka stracili tysiące mieszkań W miniony piątek miał miejsce debiut Facebooka na rynku Nasdaq. Jest to pierwsza firma w historii amerykańskich giełd, której całkowita kapitalizacja przekroczyła granicę 100 mld dolarów w dniu debiutu.

Warto zaznaczyć, że optymizm inwestorów nie trwał jednak długo. Choć pierwszy dzień notowań największy serwis społecznościowy świata zaliczył na lekkim plusie, to poniedziałek był zdecydowanie mniej udany dla właścicieli jego papierów. Wczoraj akcje Facebooka posiadającego około 900 mln aktywnych użytkowników na całym świecie, straciły blisko 11% wartości z piątkowego zamknięcia. Oznacza to, że wycena firmy zmniejszyła się o bagatela około 10 mld dolarów. Wprawdzie analitycy giełdowi twierdzą, że nie musi to jeszcze oznaczać nadejścia większej przeceny Facebooka, jednak warto zdać sobie sprawę, o jaką kwotę chodzi. 10 mld dolarów, przy średnim kursie NBP z poniedziałku 21 maja, to równowartość 33, 928 mld zł. Za tą kwotę można by wybudować blisko 17 obiektów sportowych o wartości Stadionu Narodowego. Poza tym można by również poprawić sytuacje mieszkaniową Polaków, wydatnie zmniejszając deficyt mieszkaniowy w naszym kraju.


Liczba mieszkań deweloperskich, jakie można by zakupić za kwotę równą 10 mld dolarów

*Ceny pochodzą z raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kwartał 2012 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy EMMERSON S.A.


Jak widać z powyższego zestawienia kwota 10 mld dolarów to równowartość ponad 126 tysięcy nowych mieszkań o powierzchni 50 mkw. w Katowicach i ponad 135 takich jednostek mieszkalnych w Łodzi. Za taką sumę można by również kupić ponad 71 tysięcy lokali mieszkalnych o metrażu 75 mkw. z pierwszej ręki we Wrocławiu i blisko 73 tysięcy takich samych nieruchomości w Gdańsku. Najwyższe ceny mieszkań notowane są w stolicy, w związku z tym w tym mieście liczba możliwych do zakupu mieszkań jest najniższa i wynosi w przypadku 100– metrowych nieruchomości niecałe 41 tysięcy.


Emmerson S.A.

ni


Notowania EMMERSON
Notowania EMMERSON-PDA
Notowania Nasdaq
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie