Jak z zyskiem inwestować w nieruchomości?

10.03.2015 11:42  Nieruchomości

Jak z zyskiem inwestować w nieruchomości?

Dobrze kupione mieszkanie na rynku wtórnym, które nie wymaga dużych nakładów finansowych w celu zwiększenia jego atrakcyjności, może być docelowo stałym źródłem dochodów przez wiele lat.

Z danych zgromadzonych przez Cenatorium (firmę monitorującą transakcje na podstawie aktów notarialnych) wynika, że w pierwszym półroczu 2014 r. w Polsce zawarto blisko 69,3 tys. transakcji na rynku mieszkaniowym – pierwotnym i wtórnym. Najwięcej z nich miało miejsce w dużych miastach typu Warszawa, Poznań, Wrocław i innych. Według tych danych nastąpił też wzrost cen mieszkań w większości miast na obu tych rynkach (źródło: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/przeglad-prasy-polacy-kupuja-mieszkania-za-miliony,458014.html). Największym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszą się 2 lub 3-pokojowe mieszkania wybudowane przed 2000 r.

Ważny argument – mieszkanie już z wyposażeniem

Polacy kupują częściej mieszkania w obrocie wtórnym. Jednym z głównych powodów jest to, że w przeciwieństwie do mieszkań z rynku pierwotnego, tutaj otrzymują już właściwie wyposażone mieszkanie, które zazwyczaj wymaga niewielkich nakładów finansowych, gdy chcą je dopasować do swoich oczekiwań. W tych nieruchomościach zamieszkują sami albo kupują je na sprzedaż bądź wynajem. Aby czerpać zyski z obu tych ostatnich wariantów, trzeba przygotować odpowiednio przestrzeń tak, aby była atrakcyjnym przedmiotem zakupu, a zarazem zorientować się, czy np. w najbliższym otoczeniu będą miały miejsce jakieś plany inwestycyjne, które mogą podwyższyć wartość lokalu. W przypadku chociażby mieszkania na osiedlu, wokół którego powstają lub powstaną sklepy, placówki oświatowe (przedszkole, szkoła), przychodnia i inne obiekty użyteczności publicznej, będą to dodatkowe argumenty, a zarazem niewymierne korzyści przemawiające za jego kupnem.

Uatrakcyjnić mieszkanie niewielkim nakładem finansowym

Coraz bardziej popularnym zjawiskiem jest home staging, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych (gdzie narodził w latach 70. XX w.). To nic innego jak przygotowywanie mieszkania lub domu na sprzedaż bądź wynajem pod takim kątem, aby pojawiło się jak najwięcej osób zainteresowanych kupnem. Należy więc pozbyć się z niego śladów bytności dotychczasowych mieszkańców – czasami korekty wymaga kilka drobnych szczegółów, a czasami trzeba zmienić więcej rzeczy w wystroju sprzedawanego lokalu – odświeżyć ściany, wyeksponować jakieś jego charakterystyczne cechy – po to, aby uatrakcyjnić całościowy design nieruchomości. Uniwersalnie zaaranżowane (przy niewielkim nakładzie finansowym) mieszkanie może być interesującym obiektem dla większej liczby docelowych kupców.

Home staging nie polega więc de facto tylko na szybkiej sprzedaży czy wynajmie – jego celem jest przede wszystkim osiągnięcie jak największego zysku.

Grupa docelowa wynajmu – osoby pracujące i studenci

W dużych miastach klientami wynajmowanych mieszkań są nadal osoby, które dojeżdżają tu z racji miejsca pracy oraz studenci. W tych przypadkach odpowiednia lokalizacja nieruchomości – czyli np. dobry dojazd komunikacyjny na uczelnię, do centrum czy do konkretnej firmy sprawi, że będą one bardziej pożądane. W grę najczęściej wchodzą wówczas albo kawalerki (w przypadku osób pracujących), albo mieszkania kilkupokojowe z osobną kuchnią. Może być to szansa na lukratywny wynajem.

Ze specjalistą może być łatwiej

Przy planowaniu zakupu mieszkania pod kątem typowo zarobkowym warto również skonsultować temat z agentem nieruchomości. Jego znajomość rynku i zapotrzebowania klientów może okazać się bardzo przydatną informacją. Pomoże również w kwestiach związanych z aspektem prawym, czyli czy dana nieruchomość sprzedawana jest przez prawowitego właściciela i nie ma żadnych obciążeń finansowych. Agent wyceni także faktyczną wartość sprzedawanego lokalu, może również pomóc przy załatwieniu wszelkich formalności prawnych. Szukając innych przydatnych informacji na temat inwestowania w nieruchomości, można także zajrzeć na stronę a-b-s.pl.

 


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes