Jesteś w: Strona główna » Giełda » Obligacje

Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 1,26 mld zł w 2018

18.01.2019 11:07  Obligacje
Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 1,26 mld zł w 2018 Szesnastu deweloperów obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 1,26 mld zł w 2018 r., co oznacza spadek o 5,9% r/r, wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator.

"Czwarty kw. 2018 r., podobnie jak III kw. ubiegłego roku, cechował się niską aktywnością deweloperów w zakresie emisji długu. W tym okresie jedynie 4 z 16 analizowanych w raporcie spółek decydowało się na emisję obligacji, których łączna wartość wyniosła 245 mln zł. Ostatnie miesiące 2018 r. były bardzo trudne dla całego rynku obligacji korporacyjnych, który wciąż odczuwa skutki afery GetBack oraz otrzymał dodatkowy cios w postaci afery KNF. Sytuacji nie pomogły słabe wyniki funduszy obligacji korporacyjnych. W efekcie, w ostatnim kwartale roku miały miejsce masowe umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach. Odpływ kapitału skutkował spadkiem wartości instrumentów notowanych oraz koniecznością podwyższenia oprocentowania nowego długu" - czytamy w komunikacie.

"Tym samym zgodnie z prognozami z poprzedniej edycji niniejszego raportu, łączna wartość emisji przeprowadzonych w 2018 r. nie przekroczyła poziomu z 2017 r. i ostatecznie wyniosła 1,26 mld zł (-5,9% r/r). W 2018 r. ujęci w raporcie deweloperzy dokonali wykupów o łącznej wartości ok. 1,04 mld zł, z czego 46,9% stanowiły wykupy przedterminowe. Analizowane spółki posiadają łączne zobowiązania z tytułu wyemitowanego długu w wysokości ok. 3,47 mld zł, z czego największa wartość wykupów przypada na 2020 r." - dodano.

Zdaniem analityków, rynek obligacji korporacyjnych  w dużym stopniu stracił zaufanie inwestorów, czego potwierdzeniem są emisje solidnych emitentów, posiadających zdrową sytuację finansową, którzy w II i III kw. 2018r. nie byli w stanie w całości uplasować swojego długu.

"W konsekwencji ostatnich negatywnych wydarzeń, część z emitentów postanowiła ponownie sięgnąć po finansowanie bankowe. W poprzedniej edycji raportu spodziewaliśmy się poprawy sentymentu na rynku obligacji w następnych kwartałach. Po 'aferze KNF', która wybuchła w IV kwartale i dodatkowo podważyła zaufanie do rynku nasze nastawienie stało się bardziej sceptyczne. Uważamy, że odzyskanie zaufania inwestorów do obligacji może nastąpić dopiero w średnim terminie" - podsumowano.

Analizą objętych zostało 16 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Murapol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda