Jesteś w: Strona główna » Giełda » Obligacje

Obligacje Aforti Holding SA - rozwój firmy poprzez emisje obligacji

20.07.2017 15:15  Obligacje
Każde przedsiębiorstwo realizując plany dotyczące swojego rozwoju, ekspansji międzynarodowej czy też akwizycji swoich konkurentów, może wykorzystać zgromadzone dotychczas oszczędności lub posiłkować się finansowaniem zewnętrznym, jak kredyt, emisja akcji lub obligacji.

Coraz częściej firmy porzucają tradycyjne, bankowe formy pozyskania środków, na rzecz emisji obligacji, jak ma to miejsce w przypadku Aforti Holding, które do swojego dynamicznego rozwoju wykorzystuje kapitał pozyskany od swoich obligatariuszy.

Według danych GUS, w 2015 roku w Polsce działalność prowadziło 1,9 mln firm zatrudniających do 9 osób. O tym, jak wielką część naszej gospodarki stanowią mikroprzedsiębiorstwa, świadczy fakt, że w tym samy okresie wygenerowały one 976 mld złotych, dając jednocześnie pracę 3,76 mln osób, co stanowiło ponad 23% wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce.

Mimo dużego znaczenia sektor MŚP bywa pomijany oraz lekceważony, szczególnie w sektorze usług finansowych, które bywają niedostosowane do potrzeb mikroprzedsiębiorstw. Rynkową lukę stara się wypełnić grupa finansowa Aforti Holding, która dostarcza swoim klientom szeroką gamę usług, począwszy od firmowych pożyczek, przez internetowy kantor wymiany walut, po pomoc w egzekwowaniu wierzytelności. Obsługiwani przez spółkę przedsiębiorcy, każdego dnia zgłaszają potrzebę sięgania po nowe rozwiązania, co wymusza na niej rozszerzanie swojej oferty oraz wprowadzanie nowych usług. Oprócz wypracowanego zysku, Aforti Holding przeznacza na ten cel środki pozyskane m.in. z emisji obligacji.

- Środki pozyskane z emisji obligacji cały czas pomagają nam rozwijać Grupę Aforti Holding. Pod koniec ubiegłego roku powstała nasza firma windykacyjna Aforti Collections, a w ostatnim uruchomiliśmy filię naszego internetowego kantoru Aforti Exchange w Rumunii. Warto dodać, że w chwili obecnej trwają czynności prawne, których efektem będzie wejście również na rynek Bułgarski. Te wszystkie inwestycje wymagają od nas nakładów finansowych, które pozyskujemy z obligacji - mówi Paweł Opoka, dyrektor zarządzający siecią sprzedaży Aforti Holding.

Lokowanie środków w obligacje korporacyjne pozwala nam partycypować w zyskach z inwestycji prowadzonych przez spółkę - emitenta. Jest to więc sytuacja, w której obligatariusze mają szansę na zadowalające zyski, które kilkakrotnie przewyższają lokatę bankową, natomiast emitenci uzyskują tańszy i szybszy dostęp do kapitału. Sprawnie przeprowadzona emisja obligacji korporacyjnych może być bowiem najtańszym i najszybszym sposobem pozyskania kapitału na rozwój przedsiębiorstwa. Inaczej niż w przypadku kredytów bankowych, papiery dłużne pozwalają spółkom wybrać interesujący je okres finansowania, wysokość oprocentowania, czy też wielkość kwoty, jaką chcą pozyskać z rynku. Emisja obligacji, inaczej niż w przypadku emisji akcji, nie powoduje również utraty udziałów we własnym przedsiębiorstwie, a co za tym idzie, nie daje obligatariuszom możliwości wpływania na decyzje zarządu. To również istotny aspekt, biorąc pod uwagę, że potencjalny inwestor może mieć zupełnie inne intencje w stosunku do naszej spółki, co w perspektywie długoterminowej powoduje spore zagrożenie.

Aktualnie obligacje Aforti Holding to zysk rzędu 7,5% w skali roku. Jeszcze kilka lat temu za swoje papiery dłużne spółka oferowała nawet 8,5%, ale należy pamiętać, że im pewniejsza spółka, tym mniejsze jest oprocentowanie, które jest premią za ponoszone przez inwestora ryzyko. W pierwszym kwartale tego roku, przychody spółki wyniosły 33 mln złotych, co było wzrostem o 52% do poprzedniego kwartału oraz o 192% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Obecnie spółka stawia na rozwój swojego biznesu i wszystkie pozyskane środki przeznacza na kolejne inwestycje.

- Zgodnie z ogłoszoną w ubiegłym roku strategią, do końca 2018 roku na działalność rozwojową Aforti Holding planuje przeznaczyć ponad 12 mln złotych, które będą pochodzić m.in. z emisji obligacji. Cały czas chcemy poszerzać naszą ofertę produktów i usług dla przedsiębiorców, dlatego przyglądamy się okazjom rynkowym w celu wdrożenia biznesu leasingowego lub faktoringowego. Ponadto, do końca 2018 roku chcemy rozszerzyć naszą sieć oddziałów Aforti Finance do 20 placówek na terenie Polski. W planach mamy również ekspansję zagraniczną – w chwili obecnej taką operację przeprowadzamy z Aforti Exchange, następnie planujemy sprzedaż pożyczek dla firm na terenie Słowacji i Czech - mówi Paweł Opoka, dyrektor zarządzający siecią sprzedaży Aforti Holding.
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda