Jesteś w: Strona główna » Giełda » Obligacje

Popyt na obligacje skarbowe nie słabnie

19.02.2019 11:16  Obligacje
Popyt na obligacje skarbowe nie słabnie
W styczniu oszczędzający wydali na zakup obligacji skarbowych nieco ponad 1,13 mld zł. Utrzymuje się więc duże zainteresowanie tymi papierami, wyraźnie widoczne już od kilkunastu miesięcy.

Przełom roku zwykle charakteryzuje się nieco mniejszą skłonnością do oszczędzania, ale styczniowe wyniki sprzedaży obligacji skarbowych pokazują, że nie jest z tym tak źle i sugerują, że i w tym roku możemy mieć do czynienia z kolejnym rekordem zainteresowania tymi papierami. W styczniu zanotowano wyraźne przesunięcie się preferencji nabywców w kierunku obligacji o dłuższych terminach wykupu. Udział najbardziej dotąd popularnych obligacji 3-miesięcznych obniżył się z 33,7 do 28,6 proc., co może wskazywać na to, że oszczędzający postanowili wybrać papiery o wyższym oprocentowaniu.

Zobacz także: Sprzedaż obligacji detalicznych spadła m/m do 1 130 mln zł w styczniu

Spadek inflacji, notowany w ostatnich miesiącach, skłonił do zwiększonych zakupów obligacji 2-letnich, w przypadku których stałe oprocentowanie wynosi 2,1 proc. Ich udział w sprzedaży ogółem zwiększył się z około 24 proc. w listopadzie i grudniu do 27,3 proc. Niższe oczekiwania inflacyjne przełożyły się także na zmniejszenie się zainteresowania obligacjami czteroletnimi, których oprocentowanie jest uzależnione od wskaźnika wzrostu cen. Ich udział w sprzedaży zmniejszył się z ponad 30 do 28,9 proc. Jednocześnie zwraca uwagę bardzo wyraźny wzrost udziału w sprzedaży obligacji dziesięcioletnich, sięgający aż 13,9 proc. Wyższy poziom notowano w ich przypadku jedynie w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. 
 
Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Biznes według Enter Air   Czy awans Polski w FTSE Russel na pewno niekorzystnie wpłynie na rynek akcji
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda