Jesteś w: Strona główna » Giełda » Obligacje

Za oceanem byki dominują. Czas na korektę na obligacjach?

22.02.2019 09:02  Obligacje
Za oceanem byki dominują. Czas na korektę na obligacjach?
Na amerykańskich parkietach odbicie w dalszym ciągu trwa. Inwestorzy uznali, że amerykańskie akcje przeceniły się na tyle, że ponownie mają relatywnie atrakcyjne wyceny, Rezerwa Federalna zakomunikowała bardziej gołębie nastawienie, a rozmowy na linii Waszyngton-Pekin „podobno” mają się całkiem nieźle. Do tego doszło odbicie w amerykańskich danych makroekonomicznych więc inwestorom argumentów do zakupów nie brakowało. 

Czy dziś to powodów do zadowolenia i dalszej akumulacji instrumentów udziałowych na całym świecie? Raczej niekoniecznie. Zmiana nastawienia amerykańskiego banku centralnego w krótkim terminie oczywiście jest dla obozu byków bardzo dobrą wiadomością. Ale z perspektywy dłuższego horyzontu oznacza, że FED coraz bardziej obawia się globalnego spowolnienia gospodarczego, które wreszcie do Stanów z pewnością zawita.

Zobacz także: Komentarz poranny 21.02.2019

Również negocjacje z Chińczykami mogą się okazać fiaskiem, a warto przypomnieć, że termin zawieszenia podwyżek ceł mija 1 marca. I choć może zostać przedłużony to taki rozwój wypadków będzie oznaczał spore kłopoty w osiągnięciu porozumienia. Co więcej, nie zapominajmy o Brexicie. Chwilo ten temat inwestorom mniej zaprząta głowę, ale jesteśmy w tej chwili mniej więcej w tym samym miejscu, w którym byliśmy kilka czy kilkanaście tygodni temu i to naprawdę jest poważny powód  do obaw. Dlatego też uważamy, że pod tak mocnym odbiciu na rynkach akcji warto chyba teraz zaczekać z boku na rozwój dalszych wydarzeń. Bo nawet jeżeli w dłuższym horyzoncie czasu akcje wydają się być inwestorom atrakcyjne, to w krótkim terminie światowym parkietom należy się chociażby krótkoterminowa korekta i realizacja zysków. 
 
Zachowanie polskich obligacji skarbowych z końcówki zeszłego roku nie powinno właściwie nikogo dziwić. Globalny wzrost awersji do ryzyka i odpływ kapitału z rynków akcji oraz mocny spadek dynamiki inflacji były wystarczająco silnymi argumentami, by budować ekspozycję na rynku obligacji skarbowych, w tym również na rynku polskim. W 2019 roku hossa na polskim długu w dalszym ciągu trwa, a w mijającym tygodniu rentowność 10-letnich papierów spadła poniżej 2,70%. Oznacza to, że od lokalnego szczytu rodzime skarbówki „zjechały” ponad 60 pb. Wspominamy o tym, bowiem uważamy, że krótkoterminowo należy się spodziewać na rynku korekty.

Z jednej strony owszem argumentów za dalszym spadkiem rentowności wydaje się być sporo. Z drugiej jednak pokusa na realizację zysków może być duża, zwłaszcza, że w pierwszych miesiącach roku inflacja znowu będzie delikatnie rosła. Natomiast uważamy, że w perspektywie całego roku 2019 polskie obligacje skarbowe mogą się okazać dobrą inwestycją. Po pierwsze nadejdzie do nas spowolnienie gospodarcze, co może sprawić, że komunikaty płynące z RPP będą jeszcze bardziej gołębie. Po drugie w dalszym ciągu nasz budżet ma się całkiem nieźle, chociaż gdyby porównać go do innych krajów z Unii Europejskiej, wcale nie jest już taki rewelacyjny. I wreszcie po trzecie uważamy, że mimo podwyżek cen prądu, w Polsce dynamika inflacji znacząco nie urośnie.

Zobacz także: Wskazówek dla sesji na GPW dostarczą dziś liczne odczyty makroekonomiczne

A „winna” będzie tu cena ropy naftowej i nasza lokalna waluta. Oczekujemy bowiem, że istnieje spora szansa na umocnienie złotego i jest kilka czynników, które powinny spowodować, że czarne złoto nie urośnie znacząco powyżej obecnych poziomów cenowych. To zaś oznacza, że na cenie ropy naftowej pojawi się mocny ujemny efekt bazy. Dlatego też w krótkim terminie oczekujemy korekty na rynku długu, ale w perspektywie kilku następnych miesięcy polskie papiery skarbowe mogą się okazać dobrą inwestycją. 

Szymon Juszczyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami, RDM Wealth Management
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
STARFUNDS PRZEŚWIETLA FUNDUSZE: Baltic Capital TFI SA   #BIZNESwDRODZE, odcinek 5, Michał Sadowski, BRAND24 SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda