Obligacje zamiast lokat?

24.10.2012 14:17  Obligacje skarbowe
Obligacje zamiast lokat? Osoby szukające bezpiecznych i pewnych zysków mają do dyspozycji nie tylko bankowe lokaty, ale i obligacje Skarbu Państwa. Należą one do najbezpieczniejszych papierów wartościowych.

Obligacje są pożyczką, jaką Skarb Państwa zaciąga u obywateli – sprzedając je państwo zobowiązuje się do ich odkupienia w z góry określonym i nieprzekraczalnym terminie. Ich zabezpieczeniem jest majątek Skarbu Państwa.

Obligacja obligacji nierówna

Obligacje mogą mieć stałą lub zmienną stopę procentową. W przypadku stałej, z góry znamy ich oprocentowanie (jak w przypadku tradycyjnych bankowych lokat). Te ze zmienną stopą są zależne od inflacji, zatem skutecznie zabezpieczają przed utratą wartości pieniądza w czasie. Na zmienną stopę procentową są oprocentowane obligacje 4- i 10-letnie. Jeśli średni wskaźnik cen rośnie, to wzrasta też ich oprocentowanie, dzięki czemu inwestorzy zawsze otrzymują z góry określony zysk ponad inflację.

Obligacje różnią się nie tylko długością życia i rodzajem oprocentowania, ale i sposobem naliczania i wypłaty odsetek. W przypadku 2- i 10-letnich zysk jest naliczany co roku i dopisywany do kapitału, co powoduje, że w kolejnym roku odsetki są naliczane od większej kwoty niż rok wcześniej (efekt procentu składanego). 3-letnie obligacje wypłacają naliczony zysk co pół roku, a 4-letnie – co rok. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne ulokowanie kapitału przy jednoczesnym czerpaniu korzyści z bieżących wypłat odsetek.

Aby obligacje kupić…

Zakup obligacji Skarbu Państwa nie oznacza na szczęście zamrożenia kapitału na wiele lat. W przypadku 2-, 4- i 10-latek można co jakiś czas bezpiecznie wycofać pieniądze wraz z odsetkami, co kosztuje 2 zł za każdą obligację 10-letnią i 1 zł za pozostałe (nominał jednej obligacji wynosi 100 zł). Obligacje 3-letnie, natomiast, można sprzedawać na rynku wtórnym tak jak akcje. Inne rozwiązanie to sprzedaż obligacji określonemu nabywcy. Trzeba wtedy sporządzić tradycyjną umowę kupna-sprzedaży.

Przewagą obligacji nad lokatami jest większa swoboda dysponowania kapitałem i większa dostępność. W lokatach rzadko można wycofać środki przed terminem wraz z odsetkami, a najlepiej oprocentowane depozyty wymagają często np. założenia konta w banku albo mają minimalny lub maksymalny poziom wpłaty. W przypadku obligacji Skarbu Państwa takie ograniczenia nie istnieją, nominał jednej obligacji to 100 zł, jest to więc inwestycja dostępna dla każdego.

Obligacje skarbowe można kupić w internecie, przez telefon oraz w jednej z ponad 1000 placówek PKO BP i Domu Maklerskiego PKO BP. Dostępne są także na rynku wtórnym.


Źródło: poradnikinwestowania.pl

es


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Pewnie obligacje! Chcę wieżyć, że sama zarządzam własnymi pieniędzi.

  Magdalenka   (8 października 2013 o 08:16)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Szczerze powiedziawszy, to tylko diamenty pozwalają przechować majątek na przestrzeni wieków. Poza tym jest to skoncentrowane bogactwo ? już w brylancie o średnicy kilku milimetrów można przechować majątek.

  Inwestor100prc   (6 listopada 2012 o 11:31)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

gielda