Duże sprawy w małych głowach"- jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności?

09.09.2016 13:33  Ośrodki szkoleniowe
Duże sprawy w małych głowach"- jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności? W Polsce każdego roku rodzi się 5 tysięcy dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Spotkasz je na ulicy, w klasach integracyjnych szkół i przedszkoli. Jak odnosić się do osób niepełnosprawnych, jak je zrozumieć i nauczyć tego Twoje dziecko? Poznaj niezwykłe rady i ćwiczenia, zaczerpnięte z wyjątkowej książki „Duże sprawy w małych głowach”. Dzięki akcji Fundacji Mam Serce i Fundacji „Dr Clown” książka zostanie ponownie wydana i dystrybuowana, a kupując egzemplarz, jednocześnie ufundujesz drugi choremu dziecku w szpitalu.

 „Dlaczego on jest inny niż ja, zachowuje się tak dziwnie?”. „Dlaczego on nie chodzi/mówi/słyszy?”. Dziecko, stawiając każde pytanie, również tak niezręczne dla dorosłego, chce zawsze tego samego – poznać i zrozumieć świat. Właśnie z takich pytań i potrzeby udzielenia na nie odpowiedzi zrodziły się „Duże sprawy w małych głowach” – książka napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci. Autorką jest dr Agnieszka Kossowska, prywatnie mama niepełnosprawnego Dzielnego Franka. Publikacja rzeczowo i merytorycznie traktuje o niepełnosprawności („dużych” sprawach) w sposób zrozumiały nawet dla najmłodszych („małe” głowy).

 – Podstawowym problemem w kontakcie z osobą niepełnosprawną jest lęk. Lęk wywoływany przez niewiedzę  –  boimy się tego, czego nie znamy. Tą publikacją chciałam obalić choć kilka stereotypów i sprawić, aby dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych – opowiada dr Agnieszka Kossowska, autorka książki.
– Większość z nas nie wie, jak się zachować w kontakcie z osobą niepełnosprawną. Nie jesteśmy oswojeni z nietypowymi obrazami, sytuacjami, głosami, dźwiękami. Czujemy się nieprzygotowani, boimy się trudnych tematów, wypieramy je. W efekcie zdarza się, że unikamy osób niepełnosprawnych lub nieprzemyślanymi uwagami ranimy uczucia ich oraz ich najbliższych. Wynika to z poczucia bezsilności, niewiedzy, strachu przed nieznanym – wyjaśnia Anna Borkowska z zarządu Fundacji „Dr Clown”. Jako „doktor clown” przez ponad dekadę pracowała z osobami niepełnosprawnymi, realizując program terapii śmiechem i zabawą.
Książka, zrealizowana pro publico bono, składa się z 5 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu rodzajowi niepełnosprawności: autyzmowi, niepełnosprawności ruchowej, niepełnosprawności sensorycznej, niepełnosprawności intelektualnej oraz epilepsji i zaburzeniom rozwoju związanym z wcześniactwem. Zawiera również praktyczne zadania dla dzieci i ich rodziców.
Fundacja „Dr Clown” i Fundacja Mam Serce włączyły się do inicjatywy wydania drugiej edycji. Każdy, kto przekaże przynajmniej 23 zł na konto Fundacji Mam Serce, otrzyma jeden egzemplarz książki i ufunduje drugi egzemplarz, który za pośrednictwem wolontariuszy Fundacji „Dr Clown" zostanie podarowany choremu dziecku, które znajduje się w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym. 100 % wpłaconej kwoty zostanie przeznaczone na wydruk książki. Zbiórka trwa do 16 września.
–  Do wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” mam ogromny sentyment - wielokrotnie zetknęłam się z prowadzoną przez nich terapią śmiechem podczas pobytów mojego syna w szpitalu. Za pośrednictwem Fundacji „Dr Clown” książka trafi do szpitali. To ważne - na dziecięcych oddziałach szpitalnych jest wiele dzieci niepełnosprawnych. Będą czuły się bezpieczniej i raźniej, jeśli trafią na osoby, które je zrozumieją – opowiada dr Agnieszka Kossowska.
Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku z powodzeniem prowadzi program terapii śmiechem i zabawą (geloterapii) w polskich szpitalach oraz placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. W 2015 roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” podczas 1979 wizyt odwiedzili blisko 59 tysięcy podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w całej Polsce.

Kilka rad: jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej? (Radzą dr Agnieszka Kossowska i Anna Borkowska):
Po pierwsze – nie bój się.
Staraj się zobaczyć człowieka, a nie tylko jego chorobę czy niepełnosprawność (np. nie zaczynaj rozmowy od pytania: „a co ci jest”).
Zadawaj rzeczowe pytania – np. „jak mogę ci pomóc?”. Pamiętaj, osoba niepełnosprawna może nie życzyć sobie pomocy lub potrzebować pomocy innej, niż sobie wyobrażasz.
Nie współczuj. Jedna z bohaterek książki, niewidoma Ania, mówi: „Denerwuje mnie, gdy ludzie mi współczują. Nie trzeba mi współczuć – przecież jestem zdrowa, nikt mi nie umarł i nic mnie nie boli.”

Fundacja "Dr Clown"

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes