Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

Do Polski dotarła dostawa irańskiej ropy

13.04.2018 13:25  Paliwa
Do Polski dotarła dostawa irańskiej ropy 130 tysięcy ton irańskiej ropy dla PKN Orlen dotarło do gdańskiego Naftoportu. Dostawa płynęła z wyspy Kharg. Jej transport do naszego kraju zajął niespełna miesiąc.

Surowiec będzie przerobiony w płockiej rafinerii. Koncern podkreśla, że wcześniejsze testy ropy z tego kierunku potwierdziły jej duży potencjał - jest lżejsza od rosyjskiej, zawiera także mniej siarki.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że dostawa ta wpisuje się w politykę zróżnicowania dostaw surowca do Polski i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Rafinerie PKN Orlen zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG oraz Saudi Arabian Oil Company oraz dostaw spotowych, czyli natychmiastowych.

Ładunek, który dziś dotarł do Polski, transportowany był tankowcem Delta Kanaris, należącym do kategorii Suezmax, czyli największych okrętów, które są w stanie przepłynąć Kanał Sueski. Tankowiec ma wyporność blisko 158 tys. ton, a jego całkowite wymiary to 274 m długości i blisko 50 m szerokości.

Rafinerie PKN Orlen, poza irańskim, przerabiały już surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii, Wenezueli czy Norwegii.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes