Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

Dziś do Gdańska ma dopłynąć tankowiec z ropą z USA

09.11.2017 04:24  Paliwa
Dziś do Gdańska ma dopłynąć tankowiec z ropą z USA Dziś do gdańskiego Naftoportu ma dotrzeć tankowiec z ropą ze Stanów Zjednoczonych dla Grupy Lotos.

Na zbiornikowcu St. Helen, który załadowano w Teksasie, znajduje się blisko 100 tysięcy ton ropy.

Prezes gdańskiej spółki Marcin Jastrzębski na ostatniej konferencji prasowej mówił, że "to początek serii dostaw z tego i innych kierunków w celu zmniejszenia zależności od głównego dostawcy - Rosji"

Piotr Maciążek z portalu energetyka24.com powiedział, że rdzeniem kontraktów gdańskiej spółki są umowy długoterminowe z Rosjanami, ale jest też pula umów krótkoterminowych - jedną z nich jest umowa z Amerykanami. Dodał, że produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych zwiększa się - chodzi głównie o ropę z łupków. "To jest tani surowiec, który jest wysyłany w coraz odleglejsze zakątki świata, a Polska jest atrakcyjnym rynkiem. Spodziewam się, że tego typu dostaw do nas będzie coraz więcej" - dodał.

We wrześniu Grupa Lotos sprowadziła ropę z Kanady. Była to pierwsza tego typu dostawa z tego kraju w historii gdańskiej spółki. Wcześniej testowano też ropę z Iranu.

Pod koniec października surowiec ze Stanów Zjednoczonych odebrał PKN Orlen.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes