Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

Ministerstwo Energii o opłacie emisyjnej

07.03.2018 15:58  Paliwa
Ministerstwo Energii o opłacie emisyjnej Rząd szuka pieniędzy na walkę ze smogiem. Ministerstwo Energii proponuje wprowadzenie tak zwanej opłaty emisyjnej. Wyniesie ona 8 groszy za litr paliwa.

Wiceminister energii Michał Kurtyka powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że dodatkowa opłata nie musi przełożyć się na ceny paliw na stacjach. Opłata w wysokości 8 groszy za litry dotyczy zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Zdaniem wiceministra w porównaniu do zmienności cen na stacjach opłata jest niewielka. Z rozmów między resortem a firmami paliwowymi wynika, że ci drudzy nie będą przerzucać opłaty hurtowej na klientów.

Jak podkreślił wiceszef resortu, zgodnie z projektem ustawy opłata ma być przeznaczona na zwalczanie smogu. Środki z opłaty emisyjnej stanowić trafią w 85 procentach do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w 15 procentach do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Z pieniędzy będzie można sfinansować przedsięwzięcia związane z elektromobilnością, a także paliwami alternatywnymi.

Nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych przygotowało Ministerstwo Energii. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął go 2. marca. Według ekspertów Orlenu i Lotosu nowa opłata nie wpłynie na ceny paliw przy dystrybutorach.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes