Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

Nowe skróty na stacjach paliw już w październiku

09.07.2018 11:24  Paliwa
Nowe skróty na stacjach paliw już w październiku Już w październiku wejdzie w życie prawo, które spowoduje znaczne zmiany na stacjach paliw wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dotychczasowe oznaczenia różnych typów paliw mają wówczas zastąpić nowe, ujednolicone skróty.

Nowe oznaczenia różnych typów paliwa mają pojawić się na polskich stacji paliw do 12 października. To efekt wejścia w życie unijnej dyrektywy, która wprowadza ujednolicone nazwy dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ujednolicenie oznaczeń bezołowiowej, diesla czy gazu ma wyeliminować problemy z doborem właściwego paliwa w przypadku zagranicznych wycieczek. Nowe etykiety na dystrybutorach i pistoletach pojawią się we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Po 12 października we wszystkich krajach Unii Europejskiej benzyna będzie oznaczona kołem, olej napędowy kwadratem, a paliwa gazowe rombem. Oznaczenia będą różnić się od siebie także literą. W przypadku benzyny litera E będzie skrótem od etanolu, a liczba obok będzie określać maksymalną zalecaną procentową zawartość etanolu w paliwie do użycia w pojeździe. W przypadku oleju napędowego litera B będzie oznaczać biodiesel, z kolei liczba obok określać będzie maksymalną procentową zawartość biodiesla w paliwie dopuszczalną do użycia w pojeździe. W przypadku paliw gazowych sprawa się nieco komplikuje, ponieważ wewnątrz znaku mogą znaleźć się różne oznaczenia: H2 dla pojazdów, które mogą być napełniane wodorem, CNG dla pojazdów, które mogą być napędzane sprężonym gazem ziemnym, LNG dla pojazdów, które mogą być napędzane skroplonym gazem ziemnym, natomiast LPG dla pojazdów napędzanych gazem płynnym.

Czy jesienią możemy spodziewać się sytuacji, w której nie będziemy potrafili rozpoznać właściwego paliwa, którym powinniśmy zatankować swój samochód? Stacje paliw zapewniają, że w ramach zapobiegania takim sytuacjom, nowe oznaczenia zostaną na razie potraktowane wyłącznie jako oznaczenia dodatkowe. Będą zatem umieszczane na dystrybutorach obok oznaczeń dotychczasowych. Producenci samochodów zapowiadają również, że w nowo wyprodukowanych pojazdach oznaczenie właściwego rodzaju paliwa będzie umieszczane w pobliżu wlewu. Ma to pomóc kierowcom uniknąć pomyłek podczas tankowania.


Inwestycje.pl


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes