Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

PGNiG Upstream Norway nabyło 20% udziałów w złożu Duva na Morzu Północnym

12.07.2019 14:21  Paliwa
PGNiG Upstream Norway nabyło 20% udziałów w złożu Duva na Morzu Północnym PGNIG Upstream Norway nabyło 20% udziałów w złożu Duva na Morzu Północnym od firmy Wellesley Petroleum, podała spółka. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełomie 2020 i 2021 roku. 

"Umowa obejmuje zakup 20% udziałów w licencjach PL636 i PL636B ("Licencje") od Wellesley Petroleum AS, zawierających złoże Duva. Operatorem złoża jest Neptune Energy Norge, który posiada 30% udziałów. Pozostali partnerzy to Idemitsu Petroleum Norge (30%) oraz Pandion Energy (20%). Strony objęły wartość transakcji tajemnicą handlową" - czytamy w komunikacie.

Duva jest złożem gazowo-ropnym zlokalizowanym na Morzu Północnym, w odległości 6 km od złoża Gjøa, którego operatorem jest Neptune Energy Norge. 

"Jesteśmy skoncentrowani na realizacji strategii związanej ze zwiększeniem wydobycia w Norwegii, dlatego konsekwentnie budujemy nasz portfel udziałów w tamtejszych koncesjach. Złoże Duva jest jednym z najbardziej rozwojowych projektów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Odznacza się wyjątkowo dobrą jakością skał zbiornikowych. Zasobność złoża oraz bliskość istniejącej infrastruktury obniżają koszt zagospodarowania i produkcji. Szacujemy, że średnie wydobycie gazu ziemnego przez PGNiG ze złoża Duva przez pierwsze pięć lat działania gazociągu Baltic Pipe w latach 2023-2028 wyniesie 0,13 mld m3 rocznie" - powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Według danych Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, zasobność złoża wynosi 88 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (w tym ok. 8,4 mld m3 gazu ziemnego), podała spółka. 

Zobacz także: Akcjonariusze PGNiG zdecydują 31 VII o objęciu udziałów w PGNiG Upstream Norway

"Po doprowadzeniu do fazy zagospodarowania złoża postanowiliśmy skupić się na naszej podstawowej działalności - poszukiwaniu - i wrócić do rozwoju innego ważnego dla nas projektu na złożu Grosbeak. PL636 była pierwszą koncesją Wellesley na norweskim szelfie i jesteśmy dumni z naszego udziału w poszukiwaniu, odkryciu i zaplanowaniu jej eksploatacji. Uznaliśmy, że na etapie bliskim rozpoczęcia produkcji to PGNiG będzie najlepszym nowym właścicielem udziałów w koncesji. Wierzę, że ich bogate doświadczenie przyczyni się do dalszego rozwoju złoża Duva. Życzę powodzenia PGNiG i innym partnerom na tym złożu w doprowadzeniu go do fazy produkcyjnej. Dziękuję zespołowi PGNiG za współpracę przy tej transakcji i mam nadzieję na współpracę w przyszłości. Jesteśmy pewni, że Norweski Szelf Kontynentalny ma w sobie potencjał do kolejnych wysokiej jakości komercyjnych odkryć w kolejnych latach" - powiedział prezes Grupy Wellesley Chris Elliott, cytowany w komunikacie.

Spółka przypomniała, że poprzednie akwizycje PGNiG Upstream Norway to nabycie 42,4% udziałów w złożu Tommeliten Alpha w 2018 roku oraz 22,2% udziałów w złożu King Lear w czerwcu 2019 roku.

"Po sfinalizowaniu transakcji związanej ze złożem Duva spółka posiadać będzie udziały w 27 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie jest operatorem na czterech z nich" - podano także.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Mateusz Namysł, #33 PODSUMOWANIE MIESIĄCA (08.02.2019)   #GAMINGnaGIEŁDZIE, 29.11.2018, Warszawa
 

Notowania PGNIG
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes