Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

Ropa bez impetu wzrostowego

13.08.2019 11:25  Paliwa
Ropa bez impetu wzrostowego Przełom poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej to czas wzrostów notowań tego surowca. Na razie jednak trudno mówić o optymizmie na tym rynku: wzrosty są relatywnie niewielkie w porównaniu do skali ostatnich zniżek.

Najlepiej widać to na wykresie notowań ropy Brent, które odbiły się w górę do okolic 58 USD za baryłkę, a więc pozostają dość blisko tegorocznych minimów. Trochę lepiej wygląda sytuacja na rynku ropy WTI, gdzie ceny ropy naftowej dotarły z powrotem do okolic 54,50-55,00 USD za baryłkę.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com


Odbicie cen ropy naftowej w górę to w dużym stopniu zasługa Arabii Saudyjskiej, która zapowiada dalsze działania na rzecz stabilizowania notowań ropy naftowej. Wtórują jej inne kraje OPEC, w tym Kuwejt, który podał, że produkuje nawet mniej ropy naftowej niż wynosi limit zawarty w porozumieniu OPEC+. Wspomniane porozumienie jest zresztą jednym z kluczowych czynników wpierających obecnie notowania ropy naftowej. Inwestorzy na globalnym rynku spodziewają się, że państwa kartelu będą stały na straży cen „czarnego złota”, a dalsze zniżki mogą wywołać kolejne interwencje.

Zobacz także: Ronson Development wypracował ponad 12 mln zł zysku netto w I półroczu 2019 r.

Działania OPEC oraz pozostałych sygnatariuszy naftowego porozumienia (w tym Rosji) rzeczywiście są i powinny pozostać ważnym czynnikiem wpływającym na ceny ropy. Jednak z drugiej strony, inwestorzy też mają świadomość, że OPEC+ może nie wystarczyć do zatrzymania zniżek, jeśli nie będą temu sprzyjać inne czynniki, w tym sytuacja w globalnej gospodarce. Spowolnienie gospodarcze to kluczowy czynnik ryzyka w kontekście popytu na ropę.

Dodatkowo, nie ustaje wzrost produkcji ropy naftowej z łupków w USA. Departament Energii USA podał, że we wrześniu spodziewa się dalszych wzrostów wydobycia ropy z łupków w tym kraju, a w szczególności w Permian Basin. To oznacza, że produkcja dotrze do kolejnego historycznego rekordu. Plusem dla cen ropy jest to, że wydobycie nie rośnie tak dynamicznie jak w poprzednich latach.


Paweł Grubiak, Superfund TFI


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Biznes według Enter Air   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes