Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

Rosja gospodarzem monitoringowego spotkania OPEC

24.07.2017 07:38  Paliwa
Rosja gospodarzem monitoringowego spotkania OPEC W Sankt Petersburgu spotkają się dziś ministrowie energetyki państw OPEC. Rosja po raz pierwszy jest gospodarzem posiedzenia grupy, która monitoruje realizację porozumienia o zmniejszeniu wydobycia ropy. Umowa zawarta w 2016 roku między członkami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową a jedenastoma niezależnymi eksporterami obowiązuje do marca 2018 roku. Ma ona doprowadzić do ustabilizowania cen tego surowca na światowych rynkach.

W skład komitetu monitoringowego wchodzi pięć państwa OPEC: Arabia Saudyjska, Kuwejt, Nigeria, Algieria, Wenezuela, a także nienależące do tej organizacji Rosja i Oman. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej, nie wszyscy uczestnicy porozumienia zmniejszyli wydobycie ropy. Eksperci MAE wskazują między innymi na Arabię Saudyjską, Nigerię i Libię.

Według agencji TASS Rosja, która przestrzega zawartej umowy nie jest zainteresowana w jej przedłużeniu, tak jak większość państw w niej uczestniczących. Niestabilna sytuacja na światowych rynkach ropy, z utrzymującą się tendencją do spadku cen, uderza w budżet Federacji Rosyjskiej. Jest on oparty w głównej mierze na dochodach z eksportu surowców energetycznych. Początkowo Moskwa sądziła, że dzięki zmniejszeniu wydobycia ropy jej ceny wzrosną, ale w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy tak się nie stało.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes