Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka » Paliwa

Unia Europejska najsurowiej karze za zmowy cenowe

21.07.2017 11:14  Paliwa
Unia Europejska najsurowiej karze za zmowy cenowe W pierwszym półroczu 2017 roku to Komisja Europejska nałożyła najwyższe kary pieniężne za uczestnictwo w porozumieniach kartelowych, a ich wartość sięgnęła 1,1 mld dolarów, wynika z najnowszego raportu międzynarodowej kancelarii prawnej Allen & Overy. Łączna wartość kar, jakie urzędy antymonopolowe nałożyły za stosowanie porozumień antykonkurencyjnych, wzrosła w pierwszych sześciu miesiącach do 1,64 mld dolarów.

Największy wpływ na wartość sankcji miała decyzja Komisji Europejskiej, która w marcu br. wydała ponownie decyzję i nałożyła kary w wysokości 833 mln dolarów na 11 przewoźników lotniczych prowadzących działalność w segmencie lotniczego transportu towarowego. Poprzednia decyzja Komisji z 2010 roku została uchylona przez Sąd UE z powodów proceduralnych.

- „Jeśli uwzględnimy w statystykach karę nałożoną przez KE ponownie na przewoźników lotniczych, to poziom wysokości kar odnotowany w rekordowym pierwszym półroczu 2016 roku został przekroczony.” - powiedział John Terzaken, szef działu prawa konkurencji w Allen & Overy.

W 2016 roku łączna wartość kar nałożonych przez organy antymonopolowe wynosiła 6,7 mld dolarów i była wyższa o ponad 20 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Komisja Europejska, która odpowiada za politykę ochrony konkurencji w UE, ukarała wówczas firmy tworzące kartele sankcjami o rekordowej wartości 4,1 mld dolarów.

Poza Komisją Europejską, najwyższe sankcje finansowe nałożył w pierwszym półroczu tego roku m. in. urząd antymonopolowy w Japonii. Ich wartość wyniosła prawie 108 mln dolarów. W USA kary za stosowanie zmów kartelowych wzrosły do 106 mln, o 45 procent dolarów w porównaniu do ubiegłego roku, głównie ze sprawą sankcji nałożonych na koncern Hitachi Automotive oraz Bumble Bee Foods.

- „W regionie Europy Środkowej i Wschodniej podsumowanie trendu w polityce karania jest bardziej zasadne w ostatnim kwartale roku. Z całą pewnością można natomiast potwierdzić wzmożoną aktywność organów antymonopolowych w całym regionie CEE nakierowaną na wykrywanie porozumień naruszeń prawa konkurencji.” - powiedziała dr Marta Sendrowicz, partner w warszawskim biurze Allen & Overy.Allen & Overy


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes