Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Ekspert chwali interpretację podatkową MF

08.05.2017 17:30  Podatki
Ekspert chwali interpretację podatkową MF Resort finansów ostrzega przed sztucznymi działaniami, których celem jest uniknięcie podatku. W tym celu ministerstwo wydało pismo, w którym zapowiada kontrole podmiotów, w które zaangażowane są Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

Doradca podatkowy Anna Turska z kancelarii Ożóg-Tomczykowski wskazuje, że kontroli podatkowej mogą spodziewać się ci, których korzyść podatkowa w ciągu roku przekracza 100 tysięcy złotych. MF wskazuje, że takie struktury mogą podlegać badaniu, co zdaniem rozmówczyni IAR nie oznacza automatycznych kar. Te będą możliwe dopiero po przeprowadzeniu postępowania dowodowego i udowodnieniu, że celem kontrolowanego podmiotu było unikanie płacenia podatków.

Ekspertka w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową ocenia, że opinia Ministerstwa Finansów może mieć charakter prewencyjny. Anna Turska spodziewa się, że część firm sprawdzi czy ich struktura organizacyjna i sposób płacenia podatków nie wzbudzi zainteresowania fiskusa. Nie oznacza to jednak zaprzestania szukania sposobów na płacenie niższych danin.

Eksperci resortu finansów przyjrzeli się unikaniu opodatkowania z pomocą obligacji nabywanych przez grupy spółek, w których uczestniczą Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ). W ocenie resortu część dużych podmiotów udziela finansowania na zakup swojego majątku, który przynosi im dochód.

Odsetki od emitowanych obligacji pomniejszają dochód, który podlega podatkowi. Zdaniem urzędników MF kwota odsetek bywa dopasowana do wysokości podatku, który miałaby zapłacić spółka. Twierdzą oni, że taka konstrukcja jest sztuczna, a jej jedynym celem jest zmniejszenie płaconych danin.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes