Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Francja opodatkuje największe firmy technologiczne

30.01.2019 15:05  Podatki
Francja opodatkuje największe firmy technologiczne Na 1 stycznia 2019 r. Francja zapowiedziała wejście w życie podatku GAFA. Nowa opłata ma objąć wyłącznie największe firmy technologiczne, m.in. Google, Apple i Facebooka. Francuski rząd szacuje, że w ciągu 2019 r. podatek przyniesie budżetowi kraju około 500 mln euro.

GAFA wejdzie z datą wsteczną


W grudniu ubiegłego roku francuski minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział, że 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie podatek dla największych firm technologicznych. Nazwa tego podatku została utworzona od pierwszych liter nazw największych firm technologicznych – Google, Apple, Facebook i Amazon. To przede wszystkim do ich kieszeni sięgnie francuski rząd. Nowa opłata to próba przeciwdziałania procedurze unikania opodatkowania w Europie przez wielkie koncerny technologiczne.

Podatkiem mają zostać objęte te podmioty, które osiągają przychody w wysokości powyżej 750 mln euro na świecie oraz 25 mln euro we Francji. Sam podatek ma wynosić około 5 proc. i przynieść budżetowi tego kraju 500 mln euro w 2019 r. Ostateczny kształt francuskiego projektu GAFA poznamy najprawdopodobniej dopiero pod koniec lutego, jednak podatek będzie obowiązywał z datą wsteczną od 1 stycznia 2019 r.

Zobacz także: Google uruchamia polskojęzyczną wersję Asystenta Google

Francja nie czeka na UE


O wprowadzeniu podatku GAFA dyskutowano na łamach europejskiej polityki już od marca ubiegłego roku. W wyniku tych rozmów przygotowany został projekt wspólnej dla całej UE ustawy dotyczącej opodatkowania technologicznych gigantów. Jego wejście w życie zostało jednak zablokowane przez przedstawicieli niektórych europejskich krajów. Do wprowadzenia unijnego projektu w życie wymagana jest jednomyślność wszystkich krajów członkowskich, tymczasem na opodatkowanie dochodów największych firm technologicznych nie zgodziły się m.in. Luksemburg, Irlandia oraz kraje skandynawskie.

Wobec braku unijnych regulacji dotyczących opodatkowania największych koncernów technologicznych, niektóre kraje zamierzają wprowadzić w tym zakresie własne przepisy. W ślad za Francją tego typu rozwiązanie zamierza wdrożyć m.in. Austria oraz Niemcy.

Zobacz także: Facebook zamiecie kryptowaluty? Na razie bitcoin w górę

Inwestycje.pl


Zobacz także inne materiały wideo:

startupy.tv| Aleksandra Berest, Get Achieve   Czy awans Polski w FTSE Russell wpłynie na wycenę polskich spółek
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes