Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

JPK od 1 lipca dla dużych przedsiębiorców, a wkrtóce także i dla pozostałych

16.06.2016 10:03  Podatki
JPK od 1 lipca dla dużych przedsiębiorców, a wkrtóce także i dla pozostałych Oprócz deklaracji VAT-owskiej do fiskusa będą trafiać także rejestry VAT. Już teraz z ta zmianą muszą oswoić się duże przedsiębiorstwa, tj. zatrudniające ponad 250 pracowników. Pozostałe firmy mają jeszcze rok lub dwa.

Aktualnie VAT-owiec jest zobowiązany do prowadzenia rejestru VAT oraz generowania na jego podstawie deklaracji VAT. O ile rejestr nie musi wychodzić nigdzie poza firmę, o tyle deklaracje należy przekazać co okres rozliczeniowy do urzędu skarbowego. Od 1 lipca br. to się zmieni, choć póki co jedynie w przypadku dużych przedsiębiorców.

Resort finansów przygotował dla VAT-owców kolejny obowiązek. Nakłada go jednak w trzech fazach, tj. od 1 lipca 2016 r., 1 stycznia 2017 r. oraz 1 lipca 2018 r. Na pierwszy ogień idą duże przedsiębiorstwa, czyli te, które w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
zatrudniały średniorocznie co najmniej 250 pracowników oraz
osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro (lub jeśli sumy aktywów bilansu firmy sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 miliony euro).

Nowy obowiązek VAT-owca

Zmiana wprowadzona przez ustawę z 13 maja br. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa sprawia, że podatnik VAT, który prowadzi księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będzie musiał przekazywać do Ministerstwa Finansów informację o prowadzonej ewidencji sprzedaży VAT. Chodzi o przekazywanie rejestru na bieżąco, bez wezwania organu podatkowego. Zatem w komputerowych programach do rejestrowania transakcji objętych VAT-em powinna pojawić się opcją przesłania, oprócz deklaracji VAT-owskiej, również i rejestru wprowadzonych do programu faktur.

Informacja o ewidencji VAT ma być przekazywana w formie, jaką ustawodawca przewiduje dla jednolitego pliku kontrolnego (JPK) oraz za okresy miesięczne w terminie do 25. miesiąca następującego po miesiącu po każdym miesiącu. Należy zaznaczyć też, którego miesiąca dotyczy informacją, jaką będziemy przesyłać.

Pamiętajmy, że kwartalne rozliczenie VAT nie zwalania podatnika z zamknięcia każdego miesiąca, stąd wymóg przesyłania informacji właśnie „co miesiąc”, a nie „co okres rozliczeniowy”, którym może być również i kwartał.

Średni, mały i mikro przedsiębiorcy w kolejnych turach

Dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców resort przewidział okresy przejściowe obowiązywania nowej zasady. Zaczynając od końca, obowiązek przesyłania informacji i posługiwania się JPK w przypadku mikroprzedsiębiorców rusza od 1 stycznia 2018 r.

Właściciele małych i średnich firm również zaczną używać JPK od 1 stycznia 2018 r., natomiast przesyłaniem informacji będą musieli zająć się już od 1 stycznia 2017 r., o ile nie spełniają jednocześnie warunku, aby uznać ich za mikroprzedsiębiorców.

Całkowicie zwolniony z obowiązku przekazu informacji do fiskusa jest VAT-owiec prowadzący ewidencję VAT w formie papierowej. Natomiast od 1 lipca 2018 r. ewidencja sprzedaży VAT ma być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej.


Katarzyna Miazek, Tax Care

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Sage dużo informacji odnośnie JPK udostępniało. Przy okazji dodali możliwość generowania pliku do Symfonii i ERP i 2.0.

  ~PanTomek   (1 grudnia 2016 o 15:20)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Dużo przydatnych informacji o JPK www.jpk.guru/baza-wiedzy/1.0

  PawelLS   (30 czerwca 2016 o 21:57)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  0%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes