Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Konstytucja Podatkowa wejdzie w życie już w przyszłym roku

13.03.2019 13:50  Podatki
Konstytucja Podatkowa wejdzie w życie już w przyszłym roku Ministerstwo Finansów zapowiada wejście w życie tzw. Konstytucji Podatkowej. Przygotowywana ordynacja ma uregulować kwestie ochrony praw podatnika w kontaktach z organami administracji skarbowej. Nowe prawo wejdzie w życie najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

Konstytucja Podatkowa to zbiór blisko 20 przepisów prawnych, które mają uregulować stosunki między podatnikami a organami skarbowymi. Celem wprowadzenia nowego prawa jest zmniejszenie liczby konfliktów między właścicielami firm a administracją skarbową oraz zwiększenie poziom zaufania przedsiębiorców do fiskusa.

Zobacz także: System opodatkowania firm w Polsce uniemożliwia budowę klasy średniej

Ordynacja wprowadzi nowe, przyjazne dla przedsiębiorców procedury, które mają zwiększyć poziom zadowolenia ze współpracy z administracją skarbową. Nowe prawo ma także ograniczyć nadużycia i wprowadzić mediację podatkową. Będzie to procedura rozwiązywania sporów z udziałem osoby trzeciej w postaci mediatora wybranego ze specjalnej listy prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Dodatkowo wprowadzona zostanie także tzw. procedura konsultacyjna, czyli usługa kontroli na zamówienie. Podatnicy będą mogli z niej skorzystać w przypadku wątpliwości, czy rozliczenia podatkowe zostały dokonane poprawnie. Organ podatkowy będzie wówczas zobowiązany do skontrolowania danej transakcji i wskazania w niej ewentualnych błędów. Wraz z wejściem w życie nowego prawa utworzona zostanie również nowa instytucja – umowa podatkowa. Jej celem będzie osiąganie porozumień między podatnikiem a organem podatkowym w trudnych kwestiach (np. wyceny dóbr czy aktywów) bez konieczności angażowania dużej grupy biegłych.

Ministerstwo Finansów zakłada, że nowa ustawa stanie się fundamentem całego systemu podatkowego w Polsce. To sposób na rozwiązanie problemu z obecnie obowiązującą ordynacją podatkową, która weszła w życie 20 lat temu i zdecydowanie nie nadąża za współczesnymi standardami.

Zobacz także: Koszty finansowania dłużnego – rozbieżności w orzecznictwie sądowym oraz administracyjnym

W ciągu najbliższych tygodni projekt nowej ordynacji podatkowej ma trafić do akceptacji rządu. Ministerstwo Finansów podkreśla, że dokłada wszelkich starań, by nowe przepisy zostały uchwalone jeszcze w trakcie bieżącej kadencji Sejmu. Jeśli tak się stanie, zapowiadane przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej już w drugiej połowie przyszłego roku.


Inwestycje.pl

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
impact fintech'18: Tomasz Więckowski, Vivus Finance Sp. z o.o.   #BIZNESwDRODZE, odcinek 1, Jacek Rozwadowski, ENEL-MED SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


biznes