Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Korzystna dla przedsiębiorców zmiana w ordynacji podatkowej

24.09.2013 17:52  Podatki
Korzystna dla przedsiębiorców zmiana w ordynacji podatkowej Rada Ministrów nie zajęła stanowiska w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa (druk 1533). Propozycja wzmacnia pozycję sprawdzanego przedsiębiorcy w relacjach z organem podatkowym lub skarbowym.

W projekcie zaproponowano zmianę art. 140 – 142 Ordynacji podatkowej, zmierzającą do:

1. Zdyscyplinowania organów podatkowych co do okresu trwania czynności sprawdzających (np. zasadność zwrotu VAT) i badania rzetelności ksiąg; czynności te, w przeciwieństwie do czasu trwania kontroli podatkowej lub skarbowej, nie są aktualnie limitowane w czasie i terminy ich zakończenia są wielokrotnie i bez szczegółowego uzasadnienia przedłużane,

2. Objęcia kontrolą sądową postanowień o przedłużaniu wymienionych czynności.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:


Propozycja wzmacnia pozycję sprawdzanego przedsiębiorcy w relacjach z organem podatkowym lub skarbowym. Jej uchwalenie przez parlament byłoby ważnym instrumentem ochrony przedsiębiorcy przed uciążliwością weryfikacji i nieprzewidywalnym terminem jej zakończenia, co bez wątpienia ma wpływ na bezpieczeństwo biznesu, w szczególności na płynność finansową przedsiębiorcy.

Projekt ustawy zasługuje na poparcie.

BCC

kk


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes