Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

MF chce obligatoryjnego MPP dla branż podatnych na nadużycia w VAT od 2020 r.

27.03.2019 08:43  Podatki
MF chce obligatoryjnego MPP dla branż podatnych na nadużycia w VAT od 2020 r. Ministerstwo Finansów planuje przekazać projekt dotyczący wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) dla branż, które są podatne na nadużycia w podatku VAT do konsultacji publicznych w ciągu najbliższych tygodni. 

"Prowadzimy prace nad wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności dla branż, które są podatne na nadużycia w podatku VAT.  MPP chroni uczciwych przedsiębiorców, ponieważ rozliczenia transakcji są bardziej transparentne. W ciągu najbliższych tygodni planujemy przekazać projekt do konsultacji publicznych tak, by jego wejście w życie było możliwe na początku roku" - powiedziała Czerwińska, cytowana na profilu resortu finansów w serwisie Twitter.

Według Czerwińskiej, mechanizm podzielonej płatności pozwala na uwalnianie środków z rachunków VAT na wniosek podatnika. "Czas wydania postanowienia o takiej zgodzie jest znacznie krótszy niż przewidziany w ustawie (60 dni). Obecnie wynosi średnio 21 dni" - czytamy także. 

Zobacz także: System opodatkowania firm w Polsce uniemożliwia budowę klasy średniej 

Według opublikowanych danych na profilu wynika, że od lipca do grudnia 2018 r. w  MPP zawarto 7,4 mln transakcji o wartości brutto 124,4 mld zł z czego kwota VAT to 25,2 mld zł.

MF wdrożyło mechanizm podzielonej płatności (MPP) 1 lipca 2018 r. i ma on charakter dobrowolny. Każdy podatnik VAT prowadzący działalność gospodarczą i posiadający rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą otrzymał bezpłatny rachunek VAT (otwarty automatycznie bez konieczności składania wniosków). 

ISBnews


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Słów kilka o inwestycjach w condohotele i aparthotele   #4 Śniadanie Inwestorów: CCC SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes