Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

MF nie wyklucza rezygnacji z deklaracji VAT

05.02.2018 13:11  Podatki
MF nie wyklucza rezygnacji z deklaracji VAT Ministerstwo Finansów nie wyklucza rezygnacji z deklaracji VAT. Mogłoby to się stać w przyszłym roku. Wiceminister finansów Marian Banaś powiedział Polskiemu Radiu, że rezygnacja z deklaracji będzie możliwa, jeżeli wprowadzane rozwiązania informatyczne spełnią swoje zadanie.

Ocena potrwa kilka miesięcy. Jeżeli na podstawie danych z Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie można uzyskać wszystkie potrzebne informacje, to zdaniem ministra będzie możliwa rezygnacja z deklaracji VAT. Szef administracji skarbowej dodał, że w pracach nad tym może pomóc STIR, czyli system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, który przetwarza dane o przelewach bankowych i wyszukuje nieprawidłowości, mogące świadczyć o oszustwach podatkowych.

Wicedyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Zbigniew Wiliński wyjaśnia, że w tym celu trzeba będzie zmienić Jednolity Plik Kontrolny. To z kolei, według rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, trzeba poprzedzić konsultacjami.
Od stycznia mikroprzedsiębiorcy muszę składać tak zwany Jednolity Plik Kontrolny, czyli zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, która wynika z ewidencji VAT.

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes