Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

MF. Wysyłanie JPK idzie sprawniej niż przed miesiącem

23.03.2018 14:55  Podatki
MF. Wysyłanie JPK idzie sprawniej niż przed miesiącem Wypełnianie Jednolitych Plików Kontrolnych idzie sprawniej niż przed miesiące - twierdzi Ministerstwo Finansów. Po raz drugi w tym roku najmniejsi przedsiębiorcy będą musieli wysłać elektroniczną ewidencję sprzedaży i zakupów firm.

Mniej jest odrzuconych plików. Jak wyjaśnia wiceminister finansów Paweł Cybulski, przedsiębiorcy wciąż uczą się wypełniania pliku. Mówi on, że 2 - 3 miesiące po wprowadzeniu tego obowiązku to czas na naukę zarówno dla przedsiębiorców, jak i urzędników.

Jak pokazują najnowsze dane Ministerstwa Finansów, od początku miesiąca do dziś złożono ponad 1 milion plików. Odrzucone pliki stanowią 1,47 procent. W analogicznym okresie ubiegłego miesiąca odsetek ten sięgał 4,03 procent. Więcej przedsiębiorców niż przed miesiącem (odpowiednio 6,73 i 8,24 procent) podpisuje pliki danymi autoryzującymi. To może wskazywać, że więcej firm wypełnia i wysyła JPK samodzielnie.

JPK pozwalają fiskusowi skuteczniej sprawdzać ściągalność podatków. Niezłożenie pliku w terminie może być zarówno wykroczeniem jak i przestępstwem. Jeżeli tak zwane uszczuplenie podatkowe przekracza 10 tysięcy złotych, wówczas jest to przestępstwo. Kara za wykroczenie zaczyna się od 210 złotych. W przypadku przestępstwa kara zaczyna się od 700 złotych.

Już wcześniej obowiązek przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych miały średnie i większe firmy.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes