Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Norwegia: prawie nikt nie chce płacić dobrowolnego podatku

15.07.2017 11:01  Podatki
Norwegia: prawie nikt nie chce płacić dobrowolnego podatku W Norwegii wprowadzona 20 czerwca możliwość płacenia dobrowolnego podatku nie okazała się jak dotąd sukcesem. Na konto Urzędu Skarbowego przelano zaledwie 11 tysięcy koron, czyli niecałe 5 tysięcy złotych.

Dobrowolny podatek wprowadzono po tym, jak konserwatywny rząd premier Erny Solberg znalazł się pod ostrzałem opozycji, która krytykowała obniżenie m.in. podatku CIT, a także wydatki z państwowego Funduszu Paliwowego, którego aktywa są przeznaczane na inwestycje i emerytury Norwegów. Lider Partii Pracy, milioner Jonas Gahr Stoere - uznawany za najbogatszego polityka Norwegii - narzekał, że płaci mniejszy podatek. W czerwcu Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić możliwość płacenia do Urzędu Skarbowego dobrowolnej daniny. Po tym, jak ujawniono, że wpływy z tego podatku stanowią równowartość około pięciu tysięcy złotych, opozycja skrytykowała pomysł rządu i wyliczyła, że wprowadzenie tego podatku kosztowało państwo ponad 50 tysięcy koron. Opozycja uznała to za "kiełbasę wyborczą".

Minister finansów Siv Jensen powiedział gazecie Netteavisen, że "chcieliśmy dać szansę każdemu, kto w prosty sposób chce dobrowolnie zasilić budżet państwa. Możliwość wyboru jest przecież czymś dobrym" - dodał. Norwegia ma jeden z najbardziej restrykcyjnych systemów podatkowych na świecie. Przeciętny Norweg wpłaca do budżetu państwa w formie wszystkich podatków równowartość około 112 tysięcy złotych. Dla porównania w Polsce ta kwota wynosi 13 tysięcy złotych.

IAR

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Cóż się dziwić? W Polsce to się nawet obowiązkowych nikomu nie chce płacić.

  moneta   (13 lutego 2018 o 10:50)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Porównaj sobie zarobki Norwegów a potem porównuj podatki a najlepiej idź do szkoły !!!!

  ~andrzej   (17 lipca 2017 o 09:40)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes