Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Outsourcing usług księgowych. Opłacalny i optymalny?

08.02.2012 11:48  Podatki
Outsourcing usług księgowych. Opłacalny i optymalny?
Outsourcing usług księgowych to efektywne i coraz popularniejsze narzędzie usprawniające prowadzenie biznesu, dlatego też z roku na rok powstaje coraz więcej małych, profesjonalnych i atrakcyjnych cenowo biur rachunkowych. Oferują one swoim klientom szeroki wachlarz usług, które znacznie ułatwiają prowadzenie małego i średniego przedsiębiorstwa, jak i pozwalają na istotne obniżenie comiesięcznych kosztów.

W związku z tym, że rynek usług księgowych jest bardzo rozdrobniony, przedsiębiorca może wybierać spośród dziesiątek konkurencyjnych propozycji. W Polsce obok trzech firm z tzw. „wielkiej piątki” i kilku dużych firm z kapitałem zagranicznym, usługi tego rodzaju świadczy ponad 40 tysięcy małych biur rachunkowych, które konkurując ze sobą, z jednej strony podnoszą jakość i zakres oferowanych usług, z drugiej, znacznie obniżają ceny.

Czy firmie to się opłaca?

Zdecydowanie tak! Właściciele małych i średnich firm w outsourcingu dostrzegli oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki niemu mogą skoncentrować się na kluczowej działalności biznesowej, przyczyniając się tym samym do dynamiczniejszego rozwoju przedsiębiorstwa. Profesjonalne biura rachunkowe swoim klientom zapewniają przy tym szybką, fachową i kompleksową obsługę, co niekoniecznie jest domeną działów księgowych wydzielonych w strukturze firmy. Ponadto, pracownicy biur rachunkowych mają większe doświadczenie, gdyż na co dzień stykają się z dziesiątkami przedsiębiorstw i sytuacji, co sprawia, że doskonale radzą sobie z nietypowymi i kryzysowymi zdarzeniami. Nie bez znaczenia są również niższe koszty księgowości outsourcowanej, gdyż zatrudnienie choćby jednej księgowej  przewyższa koszt usług przeniesionych do firmy zewnętrznej.

Co więcej, outsourcing pozwala na ograniczenie nakładów związanych z zakupem, serwisem i licencjonowaniem specjalistycznego oprogramowania, jak również eliminuje koszty szkoleń, urlopów i zwolnień pracowników. Oddając usługi na zewnątrz, średniej wielkości firma, co miesiąc może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Szczególnie, że duża konkurencja i rozdrobniony rynek biur rachunkowych przyczyniają się do systematycznego spadku cen oferowanych usług. Z punkty widzenia klienta, mankamentem outsourcingu jest jedynie kwestia zaufania: ma on znacznie mniejszy wpływ na dobór ludzi, którzy zajmują się jego finansami, musi przekazywać na zewnątrz poufne dokumenty, nie może także regularnie kontrolować pracy zespołu księgowego. Jest to jednak przeszkoda do pokonania, wystarczy bowiem starannie dobrać sprawdzone, godne zaufania biuro rachunkowe, przy współpracy z którym nie będziemy musieli martwić się o fachowość, rzetelność i terminowość realizowanych prac. Kolejną korzyścią dla właściciela firmy jest przeniesienie odpowiedzialności za popełniane błędy na firmę księgową. W przypadku gdy księgowością zajmuje się wydzielony w firmie dział, to Prezes ponosi całą odpowiedzialność za niedopatrzenia i uchybienia. Jeśli natomiast błąd popełni biuro rachunkowe, klient ma prawo domagać się od niego odszkodowania, wypłacanego z OC.

Stawiając na rozwój

Jeśli zatem zależy nam na rozwoju firmy, warto zastanowić się czy outsourcing usług księgowych nie jest sposobem na ograniczenie kosztów i oszczędność czasu, który będziemy mogli przeznaczyć na „core business”. Oferta biur rachunkowych jest tak szeroka, że z pewnością znajdziemy produkt niemal szyty na miarę, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

WL Accountancy Sp. z o.o.

kk

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes