Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Świętokrzyscy kontrolerzy podatkowi dostali instrukcje w sprawie kontroli

08.08.2018 11:27  Podatki
Świętokrzyscy kontrolerzy podatkowi dostali instrukcje w sprawie kontroli Naczelnicy urzędów skarbowych z województwa świętokrzyskiego dostali instrukcje dotyczącą typowania firm do kontroli podatkowych. Wynika z niej, że mieli oni typować firmy posiadające majątek, który można zabezpieczyć.

Z pisma naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego wynika, że kontrolerzy powinni unikać typowania do kontroli podmiotów, które są niewypłacalne, w stanie upadłości bądź w likwidacji. Kontrolerzy mieli też wydawać decyzje o zabezpieczeniach majątków na etapie kontroli.

W piśmie nakazano też kontrolerom najnowsze okresy rozliczeniowe, co ma pozwolić na wykorzystanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. W korespondencji, do której dotarła Informacyjna Agencja Radiowa można przeczytać, że "pracownicy muszą mieć świadomość, że efektywność kontroli oceniana jest poprzez faktyczne wpływy, a nie ustalenia dokonane w toku kontroli"

Ze stanowiska Ministerstwa Finansów przesłanego IAR wynika, że resort nie wysyłał tego typu zaleceń do jednostek Krajowej Administracji Skarbowej. Według MF szef KAS nie uzależniał celowości wszczęcia kontroli od możliwości wyegzekwowania uszczuplonych podatków.

W odpowiedzi resortu finansów można przeczytać, że szef Krajowej Administracji Skarbowej wskazywał na potrzebę eliminacji z obrotu gospodarczego wszystkich oszustów podatkowych, ochronę uczciwej konkurencji oraz konsekwentne pozbawianie oszustów podatkowych uzyskanych korzyści.

Ministerstwo Finansów przypomniało też wcześniejsze działania kontrolerów. W "Zadaniach urzędów kontroli skarbowej na rok 2015" wymieniano między innymi ustalenie majątku podatnika już na etapie planowania czynności kontrolnych, w celu ograniczenia ryzyka nieściągalności ustalonych należności publicznoprawnych. Według resortu w tym duchu zostało również sporządzone pismo wicedyrektora jednej z izb administracji skarbowej.

IAR 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes