Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Wyślij plik JPK przez internet

27.12.2017 11:59  Podatki
Jednolity Plik Kontrolny powinien od razu przynosić skojarzenia z rewolucją e-nowoczesności w administracji publicznej państwa.

Jest to kolejny etap wprowadzania nowej reformy, która ma wprowadzić skarbówkę w XXI wiek. Oznacza to automatyzację niektórych procesów oraz coraz większą elektronizację pracy oraz przesyłu danych JPK wypełnia się na komputerze i przesyła przez internet. Już teraz warto zastanowić się jak usprawnić swoją pracę.

Jednolity Plik Kontrolny – nowości w 2018 roku


W przyszłym roku po raz pierwszy do grona zobowiązanych obowiazkami JPK przez internet dołączają mikroprzedsiębiorcy. Od stycznia 2018 roku mają oni przesyłać co miesiąc specjalne raporty, czyli zestawienia wynikające ze struktury ewidencje VAT. Nie ważne czy podatnik wybrał sposób rozliczenia miesięcznie czy kwartalnie, do 25 dnia każdego miesiąca ma obowiązek składania rodzaju elektronicznego zeznania do fiskusa. Drugim zobowiązaniem wszystkie podmioty będą objęte już od lipca 2018 roku. Kiedy to już nie tylko duzi przedsiębiorcy, ale również średni, mali i mikro na żądanie odpowiednich organów będą musieli dokonać odpowiedniego zrzutu (esportu) informacji wprowadzanych do Jednolitego Pliku Kontrolnego i przekazać je w odpowiedniej formie i terminie.

JPK online – warto ułatwiać sobie pracę

Jak widać Jednolity Plik Kontrolny w chwili obecnej nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki i zmusza do jeszcze większej pracy zwiazanej z raportowaniem swoich działań do urzędów skarobowych. Niestety na razie nie zastępuje zeznań tradycyjnych, co ma nastąpić dopiero w przyszłości. Każdy przedsiębiorca powinien skupić się przede wszystkim na prowadzeniu swojego biznesu, a przy obecnym obłożeniu procedurami i ilością deklaracji coraz więcej swojego cennego czasu musi poświęcać na informowanie fiskusa o swoich działaniach. Pocieszeniem w tej sytuacji jest możliwość przy przy JPK online. Jednak warto zastanowić się jak co miesiąc zaoszczędzić jak najwięcej czasu i jak najskuteczniej i najszybciej uzupełnić i przesłać JPK.

Oprogramowania specjalistyczne na wagę pracownika


Nie wszystkich przedsiębiorców stać na zatrudnienie dodatkowych pracowników, którzy mogliby zajmować się skompilowaniem działów finansowych i księgowych, jednocześnie mając dostęp do wszystkich niezbędnych informacji (np. tych z rachunku bankowego przedsiębiorcy). Dodatkowo nie każdy podmiot ma możliwość uzyskania mocnego wsparcia w zakresie IT, przy dostosowywaniu pracy swojego przedsiebiorstwa oraz sposobów przekazywania informacji tak aby odpowiadały sformalizowanym strukturom pliku JPK. W tym miejscu warto zastanowić się nad zainwestowaniem w specjalne oprogramowanie, które skutecznie może pomóc wypełnić odpowiednie struktury, a nawet umożliwić przesyłanie raportów JPK przez internet. Specjalne kreatory i aplikacje mogą dodatkowo w wielu miejscach podpowiedzieć nie do końca zorientowanym w księgowości podatnikom co należy zrobić. Krótkie informacje, instrukcje oraz filmiki mogą okazać się na prawdę bezcenne dla osób, dla których tego typu druki księgowe wciąż są owiane tajemnicą.  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes