Jesteś w: Strona główna » Biznes » Firma » Podatki

Zmiany dla przedsiębiorców – nowe wzory deklaracji VAT już w sierpniu

13.08.2018 13:38  Podatki
Zmiany dla przedsiębiorców – nowe wzory deklaracji VAT już w sierpniu
Z dniem 1 lipca br. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług. W myśl jego postanowień obowiązywać będą nowe wzory deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K. Zmiany podyktowane są koniecznością uwzględnienia w rozliczeniu podatku VAT nowego mechanizmu podzielonej płatności (split payment) i możliwości zwrotu nadwyżki z tytułu tego podatku na wydzielony rachunek VAT.

Co ważne, nowe druki należy stosować począwszy od rozliczenia podatku za lipiec 2018 r. co oznacza, że deklaracje w nowej formie dla tego terminu muszą być gotowe już 27 sierpnia! 
Mimo, że mechanizm split payment jest na razie dobrowolny, wszyscy przedsiębiorcy muszą zacząć korzystać z nowych wzorów deklaracji. Zmianie nie ulega natomiast struktura pliku JPK-VAT - nadal obowiązuje jej wersja 3.  
Co zmieni się we wzorach deklaracji VAT-7 i VAT-7K?
 
W części E „Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu” dodana została nowa pozycja 58 z opisem: "na rachunek VAT”
 
W części F „Informacje dodatkowe” dodana została nowa komórka 67 z opisem: „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108 d ustawy” oraz komórka 68 z opisem: „Podatnik wnioskuje o zwrot podatku na rachunek VAT”
 
W części G „Informacja o załącznikach” usunięte zostały informacje o liczbie załączników VAT-ZD
Usunięty został również blok H „Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika”  i blok I „Adnotacje urzędu skarbowego”
 
Wprowadzony został nowy blok H „Dane kontaktowe podatnika lub osoby reprezentującej podatnika”
Co to oznacza dla przedsiębiorców? 
 
- Wprowadzone zmiany we wzorach deklaracji VAT wynikają z nowych przepisów dotyczących mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Przepisy przewidują dobrowolność stosowania tego mechanizmu, jednak podatnik może otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na swój rachunek VAT niezależnie od tego, czy stosował mechanizm podzielonej płatności w okresie, za który składa deklarację, czy też nie – mówi Monika Pupiec, Ekspert Zespołu Wsparcia Finanse w firmie programistycznej Kalasoft. – W praktyce oznacza to konieczność dostosowania i aktualizacji systemów informatycznych wspierających zarządzanie finansami danej organizacji.

Mimo, że wykorzystanie opcji split payment nie jest jeszcze tematem wielu zapytań kierowanych do nas ze strony klientów, nasz system HMS Solution jest już na tę zmianę przygotowany. Nasi klienci powinni jedynie zaplanować termin instalacji najnowszej wersji oprogramowania przed dniem składania deklaracji - dodaje przedstawicielka firmy Kalasoft.
 
KALASOFT Sp. z o.o.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes