Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Jakie przepisy regulują toalety i łazienki dla niepełnosprawnych?

29.02.2016 11:46  Prawo
Udostępnienie toalety dla niepełnosprawnych jest niezbędne w placówkach publicznych. Taka toaleta z udogodnieniami powinna być standardem w szkołach, urzędach, na uczelniach, dworcach, lotniskach, w restauracjach, czy w obiektach handlowych. Podobnie jest z łazienkami dla niepełnosprawnych w szpitalach czy domach opieki. Nie wszystkie budynki są jednak właściwie przystosowane. Czy kryje się za tym ignorancja, nieświadomość skali problemu czy nieznajomość przepisów? Zobaczmy.

Łazienka dla niepełnosprawnych jest niezbędna w placówkach użyteczności publicznej. Mówią o tym przepisy: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U.2015.0.1422) - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Prawodawca bardzo precyzyjnie określa wymogi dotyczące toalety dla niepełnosprawnych, począwszy od wymiarów, aż po specyfikację wyposażenia. Nosząc się z zamiarem budowy łazienki dla niepełnosprawnych lub jej adaptacji, warto się z tymi przepisami zapoznać. Uchybienia czy niedopatrzenia np. pozostawienie progów, niewłaściwe wymiary drzwi wejściowych, za wysoko zamontowane umywalki, brak poręczy będą wymagały kosztownych i czasochłonnych przeróbek – wyjaśnia Ryszard Kurek z firmy ole.pl.

Łazienka dla niepełnosprawnych – wyposażenie


Projektując toaletę dla niepełnosprawnych należy zwrócić uwagę na jej wymiary i lokalizację w budynku, a także niezbędne wyposażenie i jego rozmieszczenie.

Do niezbędnych akcesoriów dodatkowych należą uchwyty dla niepełnosprawnych, lustro uchylne, dozowniki na mydło, suszarki do rąk lub pojemniki na ręczniki papierowe, kosze na śmieci, pojemniki na papier toaletowy.  Jeśli w łazience jest prysznic lub wanna, powinny być także krzesełka prysznicowe lub siedziska nawannowe dla osób niepełnosprawnych. Dużą pomocą są także przyciski alarmowe, pozwalające wezwać w razie potrzeby pomoc. Zgodnie z najnowszymi wymogami BS8300:2001 wszystkie nowe toalety dla niepełnosprawnych muszą być wyposażone w odpowiednią instalację przyzywową. W starszych pomieszczeniach montaż przycisków alarmowych powinien być dobrą praktyką.

Do obowiązkowego wyposażenia w łazience dla niepełnosprawnych należy również apteczka wyposażona m.in.: w środki opatrunkowe i odkażające i zawieszona na wysokości nie większej 120 cm od posadzki. W sprzedaży są apteczki pierwszej pomocy przeznaczone do biur, szkół, zakładów przemysłowych, sklepów itp.

Toalety dla niepełnosprawnych – wymiary


Zgodnie z przepisami toaleta dla niepełnosprawnych powinna mieć w obrysie wymiar min. 1,5 x 1,5 m. Taka powierzchnia zapewnia niezbędne minimum tzw. przestrzeni manewrowej dla wózka. Tu trzeba pamiętać o usunięciu z niej wszystkich elementów, które wchodzą w jej pole i ograniczają możliwość poruszania się wózka, czyli rur, kaloryferów, wentylatorów.

Szerokość drzwi w została określona na 0,9 m. W mniejszych nie zmieści się wózek inwalidzki, szersze będą zbyt ciężkie, więc ich samodzielne otwarcie może wówczas sprawiać kłopot osobie niepełnosprawnej. By wózek mógł w ogóle wjechać do łazienki, ta nie może mieć progów. Wysokie progi mogą stanowić utrudnienie również dla osób poruszających się z pomocą kul. Fakt ten wydaje się oczywisty, ale liczne przykłady pokazują, że niestety z powodu takiego niedopatrzenia, niektóre łazienki nie spełniają swojej funkcji.

Bardzo istotna dla wygody osoby niepełnosprawnej jest wysokość montowania poszczególnych urządzeń sanitarnych. Zalecana wysokość umywalki to 80 cm. Wolna przestrzeń pod umywalką powinna wynosić przynajmniej 67 cm.

Sedes należy zawiesić na wysokości 50 cm. Bardzo przydatne są tu również różne nakładki pozwalające regulować poziom. Minimalna powierzchnia manewrowa z boku WC to: szerokość 95 cm, głębokość 70 cm Wygodne spłukiwanie umożliwi spłuczka, z reguły montowana z boku WC na wysokości nie wyższej niż 100-120 cm. Godne polecenia są też automatyczne systemy spłukujące.

Kolejne sprzęty, gdzie ważna jest wysokość montażu to pojemnik na papier toaletowy i dozownik ręczników. Zalecana wysokość montażu pojemnika na papier toaletowy to 100-120 cm licząc od podłogi. Uchwyty uchylne pomocne przy przemieszczaniu powinny być umieszczone na wysokości ok. 80 cm.

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymagania

Wygoda korzystania z toalety dla niepełnosprawnych w dużej mierze zależy od umiejscowienia tego pomieszczenia w budynku. Pomieszczenie musi być tak zaplanowane, by osoby poruszające się na wózkach w ogóle mogły do niego dotrzeć. W niektórych budynkach konieczne jest zastosowanie ramp podjazdowych. Łazienka z oczywistych względów nie może też być umieszczona na piętrze, jeśli budynek nie ma windy dla niepełnosprawnych.

Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna uwzględniać potrzeby osób w każdym stopniu niepełnosprawności, także te poruszające się o kulach, niedowidzące lub niewidome. Czasem są to łączone niepełnosprawności: słaby wzrok i ograniczona sprawność ruchowa – wówczas wskazane jest stosowanie wyposażenia w kontrastowych kolorach, np. kolorowe pasy na podłodze prowadzące do kabiny WC, białe poręcze i ciemniejszej płytki itd.

Co jeszcze warto wiedzieć o projektowaniu toalet i łazienek dla niepełnosprawnych?


Poręcze dla niepełnosprawnych ze stali węglowej lub stali szlachetnej, różnej długości, kątowe, pionowe i poziome są niezbędne, by zapewnić osobie niepełnosprawnej bezpieczeństwo i komfort korzystania. Przepisy wymagają zainstalowania min. dwóch poręczy przy WC i przy umywalce.

By podnieść komfort korzystania z łazienki, można przy umywalce zamontować dwie poręcze – uchylną i nieruchomą. W ten sposób osoba niepełnosprawna może łatwo przytrzymać się, unikając opierania się całym ciężarem ciała o umywalkę. Ich długość powinna wynosić 50-60 cm. Odległość od umywalki to 5-10 cm. Zalecana wysokość montażu to 80 cm.

Ściany działowe, kartonowo-gipsowe należy wzmocnić, w przeciwnym razie może dojść do wyłamania poręczy wraz z fragmentem ściany.

Jeśli w łazience jest prysznic lub wanna, odpowiednie poręcze powinny być zamontowane również w tych obszarach. Ze względów bezpieczeństwa łazienka powinna być wyłożona kafelkami antypoślizgowymi (nie należy stosować w tych miejscach dywaników, o które łatwo się potknąć), a wykorzystywane w niej meble, akcesoria i armatura nie powinna mieć kantów i ostrych brzegów. Wszystkie wolnostojące meble powinny być trwale przymocowane do ścian i podłóg, by w razie utraty równowagi przez użytkownika i próbę wsparcia się na nich, stanowiły podporę a nie zagrożenie. Korzystne jest także zamontowanie ogrzewania podłogowego, co przyspiesza osuszanie wilgotnej podłogi i zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się.

Miskę ustępową, umywalkę, lustro, gniazdka elektryczne, podajniki na papier toaletowy, dozowniki mydła, szafki trzeba montować na wysokości, która umożliwi korzystanie z nich zarówno osobie stojącej, jak i osobie na wózku inwalidzkim. Często popełnianym błędem jest np. mocowanie półek, wieszaczków czy kontaktów na wysokości odpowiedniej dla osób o pełnej sprawności ruchowej.

Znajomość prawa opłaca się. Ta maksyma sprawdza się również w przypadku przepisów dotyczących toalety i łazienki dla niepełnosprawnych. Remont lub budowa zgodnie z wymogami, a także wdrażanie tzw. dobrych praktyk zapewni komfort i bezpieczeństwo osobom korzystającym z tego typu udogodnień. Warto więc nie tylko śledzić przepisy, ale również blogi, newslettery producentów i sprzedawców akcesoriów do łazienek dla niepełnosprawnych. To bogate źródło inspiracji i informacji o ciekawych realizacjach, nowych produktach czy promocjach. • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • a jeśli spółdzielnia odmawia prawa do adaptacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej zasłaniając się prawem budowlanym i żąda projektu podpisanego przez rzeczoznawce (co wiąże się z dużymi kosztami) to co dalej

  manus1   (27 lutego o 18:53)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Witam, czy jest jakas norma określająca minimalna nośność umywalki dla niepełnosprawnych ?

  ~Anonim   (10 lipca 2018 o 21:26)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes