Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Bezpieczna umowa najmu - na co zwrócić uwagę?

18.10.2018 11:13  Prawo
Bezpieczna umowa najmu - na co zwrócić uwagę?
Jesień jest gorącym okresem na rynku wynajmu mieszkań. Właśnie teraz wiele osób rozgląda się za czterema kątami. Niestety, pod wpływem emocji związanych z szukaniem nowego lokum, często zapominamy o stosowaniu koniecznych środków bezpieczeństwa. Ekspert Funduszu Mieszkań na Wynajem podpowiada, co warto mieć na uwadze, aby bezproblemowo wynająć mieszkanie.
 
– Wynajmowanie mieszkania, szczególnie gdy szukamy lokalu w dużym mieście, bywa stresujące. Możemy paść ofiarą oszustw, małych „kruczków”, czy też zwyczajnie zapominamy o ustaleniu ważnych elementów umowy z wynajmującym. Możemy uniknąć nieprzyjemności, dokładnie i spokojnie zapoznając się z treścią dokumentu. Niektórzy lekceważą tę ważną część procesu wynajmu.

Tymczasem warto się upewnić, czy umowa zawiera wymagane zapisy oraz czy zostały w niej zawarte wszystkie uzgodnienia z wynajmującym – doradza Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem w Funduszu Mieszkań na Wynajem. – Ostrożność należy zachować również korzystając z usług pośredników nieruchomości, którzy mogą zażądać prowizji za pokazanie mieszkania, udostępnienie baz kontaktów, czy „pomoc” przy zawieraniu umowy. Warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą ofertę wynajmu instytucjonalnego, gdzie najemca może być spokojny o warunki umowy i jakiekolwiek opłaty związane z jej zawarciem – dodaje Rafał Malik.
 
Powiedz „nie” umowom ustnym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami umowa najmu na okres krótszy niż rok może być zawarta w formie ustnej. Jednak warto uzgodnić wszystko na piśmie. Takie działanie jest bezpieczne dla obu stron i pozwoli uniknąć w przyszłości nieprzyjemności czy konfliktów.
 
Określ przedmiot umowy

W umowie powinien być dokładnie określony jej zakres. Przedmiotem umowy może być zarówno lokal mieszkalny, jak i lokal użytkowy, który najemca będzie wykorzystywał w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W umowie powinny się znaleźć szczegóły wskazujące powierzchnię mieszkania, jego dokładny adres oraz położenie lokalu wewnątrz budynku (numer piętra). Warto wiedzieć, że przedmiotem najmu może być samo mieszkanie, jak również jego wyposażenie. Wówczas w umowie należy wskazać, jakie meble i urządzenia obejmuje.
 
Licz się z czynszem

W umowie trzeba wskazać wysokość czynszu oraz sposób i termin płatności. Warto mieć na uwadze, że właściciel ma prawo do podwyższenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w trakcie trwania umowy. Może to zrobić wypowiadając dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące, chyba że obie strony ustalą dłuższy termin. Dzięki ustaleniu szczegółów płatności z wynajmującym można uniknąć niepotrzebnych nieporozumień oraz niechcianych zmian.
 
Pamiętaj o kaucji

Formą zabezpieczenia interesu wynajmującego jest ustanowienie w umowie najmu tzw. kaucji, która pozwoli pokryć koszty związane z wystąpieniem ewentualnych szkód, tzn. zniszczeń i uszkodzeń lokalu. Należy pamiętać, że w razie wykorzystania przez wynajmującego części kaucji, najemca ma obowiązek uzupełnić ją do pełnej wysokości w terminie określonym w umowie.
 
Uważaj na „kruczki”

W umowie mogą pojawić się klauzule niedozwolone, tzw. abuzywne. Jeżeli zapisy naruszają w sposób rażący interesy najemcy – nie wiążą go, chyba że były wcześniej uzgodnione przez obie strony. Należy uważać m.in. na takie zapisy:
- klauzule ograniczające prawo do sądu,
- wyłączające odpowiedzialność wynajmującego szkody na osobie,
- przewidujące postanowienia, z którymi najemca nie mógł zapoznać się przed zawarciem umowy,
- przewidujące wygórowane kary umowne, rażąco wyższe niż odsetki ustawowe,
- uprawniające do jednostronnej zmiany umowy bez podania przyczyny.
 
Omijaj „podejrzanych” pośredników
 
Na rynku mieszkań na nieświadomego konsumenta czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest współpraca z nieuczciwymi pośrednikami, którzy mają na celu wyłudzenie pieniędzy od najemcy. Nie należy podpisywać żadnych „uzupełniających” umów, szczególnie tych, które są proponowane jeszcze przed obejrzeniem mieszkania. Co prawda, wielu pośredników działa uczciwie, ale zdarzają się wyjątki.

Poznaj najem instytucjonalny – bezpieczny i bez niespodzianek

Szukając bezpiecznych rozwiązań, warto przyjrzeć się ofercie popularnego na zachodzie najmu instytucjonalnego. Proces zawierania umowy najmu jest rozbudowany w porównaniu do umów funkcjonujących na rynku najmu prywatnego. Warto jednak poświęcić swój czas i zyskać pewność warunków najmu. Dzięki wnikliwej weryfikacji dokumentów, w tym zdolności czynszowej, najemca ma pewność, że po zapłaceniu czynszu i rachunków, pozostaną mu środki na utrzymanie rodziny. Osoby wynajmujące otrzymują także gwarancję długoterminowego najmu bez niespodzianek. Klienci wynajmują je od wiarygodnego źródła, nie martwiąc się o pośredników czy „kruczki” w umowie.
 
W Polsce najem instytucjonalny dopiero się rozwija. Taką formę oferuje Fundusz Mieszkań na Wynajem, który udostępnia ponad 1700 nowoczesnych mieszkań wykończonych „pod klucz”, w największych miastach w Polsce. – Wynajem instytucjonalny jest stale rozwijającą się alternatywą na rynku, skierowaną do osób, które chcą bezpiecznie wynająć mieszkanie – podkreśla Rafał Malik.

Fundusz Mieszkań na Wynajem

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes