Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Coraz bliżej przepisów UE lepiej chroniących prawa pasażerów kolei

01.04.2018 11:28  Prawo
Coraz bliżej przepisów UE lepiej chroniących prawa pasażerów kolei Prawa pasażerów podróżujących koleją na terenie Unii Europejskiej mają być lepiej chronione. W Europarlamecie kolejny etap prac przybliżający do uzgodnienia przepisów w tej sprawie.

Zmiany w unijnym prawie mają zagwarantować jednolite reguły w przewozach kolejowych w całej Wspólnocie. Chodzi o odszkodowania w przypadku opóźnień pociągów, lub odwołanych kursów, a także o zagwarantowanie wszystkim pasażerom dostępu do wyczerpujących informacji, a osobom niepełnosprawnym, lub o ograniczonej sprawności ruchowej - pomoc uwzględniającą ich potrzeby.

"Chcemy podnosić jakość usług, robimy to poprzez modernizację infrastruktury, budowę nowych dworców, inwestycje w tabor kolejowy, ale żeby ta usługa była w pełni odpowiedniej jakości, również ważne jest zagwarantowanie na poziomie legislacyjnym odpowiednich praw i obowiązków pasażerów" - powiedział Polskiemu Radiu Tomasz Lachowicz, szef brukselskiego biura PKP. Dodał, że przepisy uwzględniają też interesy przedsiębiorstw kolejowych.

W sytuacji spowodowanej tak zwaną siłą wyższą, na przykład złą pogodą, nie będą musiały wypłacać pasażerom odszkodowania za opóźnienia pociągów. "Kolej jest jedynym środkiem transportu, który nie może się powoływać na siłę wyższą, jako przesłankę rzutującą na kwestię odszkodowania" - mówi Tomasz Lachowicz.

Według PKP, zmiany w przepisach wyrównają możliwości konkurowania kolei z innymi gałęziami transportu.

IAR
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes