Jesteś w: Strona główna » Biznes » Prawo

Główny Inspektor Pracy chce większych uprawnień dla inspektorów

06.06.2017 07:17  Prawo
Główny Inspektor Pracy chce większych uprawnień dla inspektorów Rośnie liczba umów cywilnoprawnych zawieranych niezgodnie z przepisami. Jak podkreśla w rozmowie z IAR Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć, co czwarta skontrolowana umowa była zawarta w warunkch, w których zatrudniony powinien otrzymać umowę o pracę.

Tymczasem w Polsce ponad milion osób pracuje w systemie umów cywilnoprawnych i drugie tyle w systemie samozatrudnienia. W większości osoby te chcą umów o pracę. Roman Giedrojć zaznaczył, że aby szybko reagować na nieprawidłowości, inspektorzy pracy powinni być uprawnieni do przekształcania w formie decyzji umów zleceń w umowy o pracę.

Minister Roman Giedrojć uważa, że Państwowa Inspekcja Pracy ma kadrę, co do której nie ma obawy, że będzie przekształcała umowy pochopnie. Poza tym jeśli przedsiębiorca będzie miał wątpliwośći, będzie mógł się odwołać do sądu pracy.

Swoją propozycję minister Roman Giedrojć ma dzisiaj przedstawić na posiedzeniu działającej przy Sejmie Rady Ochrony Pracy, która zbiera się o 11.00. Przedstawi też spawozdanie z działalności Państwoej Inspekcji Pracy w 2016 roku.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes